A sajtószabadságot féltik.
Hitetlenkedve számolt be a Profil című osztrák hetilap az újság munkatársának, Franziska Tschinderlének a meghurcolásáról. Ahogy azt korábban megírtuk, Franziska Tschinderlét az M1 Híradója szerdán azzal vádolta meg, hogy „provokált” a Fidesz EP-delegációjának a budapesti Orbán–Salvini–Morawiecki-találkozóval kapcsolatban feltett kérdéseiben. Egész pontosan: kérdéseket tett fel.
„Az ember mindig rácsodálkozik, hogy mi minden lehetséges” – próbálja feldolgozni a történteket a Profil weboldalán pénteken megjelent cikkben Philip Dulle. A hetilap főszerkesztője, Christian Rainer a sajtószabadság és a Profil újságírója elleni „példátlan, nem is: példaszerű támadásnak” nevezte a magyar közmédia, illetve a magyar kormány eljárását, megjegyezve, hogy ehhez a kormányhoz az osztrák kormány rendre kritikátlanul áll hozzá.
A Profil weboldalán egy nappal korábban jelent meg a főszerkesztő cikke a lap újságíróját érő támadásról. Christian Rainer azt írta, hogy tisztázó telefonbeszélgetést folytatott Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszterrel, aki csütörtökön szintén telefonon beszélt Szijjártó Péter külügyminiszterrel. A telefonáláson túl Twitter-bejegyzésben is reagált az osztrák külügyminisztérium is. Leszögezték, hogy „a média alapvető feladata, hogy kritikus kérdéseket tegyen fel. Az M1 bánásmódja Franziska Tschinderlével ezért elfogadhatatlan.”
Elfogadhatatlan a közmédia lejárató riportja az osztrák külügy szerint
Telefonon hívta fel Szijjártó Pétert az osztrák külügyminiszter, aki szerint a média alapvető feladata, hogy kritikus kérdéseket tegyen fel. A magyar külügyminiszter viszont álhírterjesztésről, képmutatásról és liberális mainstreamről beszélt nemcsak a Profil újságírója, hanem Petry Zsolt ügyében is.
Franziska Tschinderle a hvg.hu-nak korábban úgy nyilatkozott: „ez az egész nem rólunk szól, és nem is arról, hogy nem kapunk választ a kérdéseinkre. Ez a budapesti és általában a magyar kollégáinkról szól, akiknek naponta, hetente ezzel kell szembesülniük. Szolidaritást érdemelnek, mi pedig garantálhatjuk, hogy nem fogjuk abbahagyni tudósításainkat a demokrácia hanyatlásáról a szomszédunkban.”
Az eset után több osztrák párt is felháborodottan reagált a történtekre. A szociáldemokraták (SPÖ) szóvivője „világos szavakat” követelt Sebastian Kurz kancellártól.