Kult hvg.hu 2020. október. 27. 11:47

Az ELTE vezetése nem akarta, mégis több százan írták alá az oktatók petícióját az SZFE mellett

A Színház- és Filmművészeti Egyetemet támogató dokumentumot semmilyen fórumon nem hirdették meg.

Több mint 400-an írták már alá azt a petíciót, amelyet annak ellenére indított el az ELTE néhány oktatója, hogy az egyetem vezetése kifejezetten kérte, hogy az egyetem nevében ne álljanak ki az SZFE és az egyetemi szabadság mellett, szúrta ki a 24.hu.

A portál emlékeztet, hogy az ELTE-oktatók petíciójának híre semmilyen hivatalos fórumon nem jelent meg, csak oktatóról oktatóra terjed, informális kapcsolatokon keresztül.

"Mi, az Eötvös Loránd Tudományegyetem tanárai, kutatói, dolgozói és egyetemi polgárai, támogatjuk a Színház- és Filmművészeti Egyetem polgárait az SZFE önrendelkezésének visszaállításáért folyó küzdelmükben. Mindennél fontosabbnak tartjuk az egyetemi oktatás és kutatás, valamint a művészet szabadságát, képző intézményeinek szabad működését, a felsőoktatás autonómiáját.

Elítélünk minden olyan hatalmi fellépést, amely a jogszabályok önkényes átírásán, erőszakos érvényesítésén és a párbeszédet, együttműködést negligáló magatartáson alapszik.

Olyan országban szeretnénk élni, amelyben a szólásszabadság és a társadalmi szolidaritás elve maradéktalanul érvényesül, azt félelem nélkül lehet gyakorolni.

– szerepel a petícióban, amelyet eddig 465-en írtak alá.

Az ELTE hallgatói önkormányzata szeptember 4-én adott ki közleményt, amelyben kérdőre vonták az SZFE-s hallgatók kompromisszumkészségét, és arra kérték a hallgatói önkormányzatukat, hogy tárgyaljanak, és ne hátráltassák az elsőéveseket, mondván ezek a srácok sokkal többet érdemelnek. Később kiderült, hogy a HÖK nem a diákságot képviselte az ügyben, később ugyanis az ELTE hallgatói nyílt levélben tiltakoztak a közlemény ellen, a választ több mint nyolcszázan írták alá. A hallgatók még az egyetemi vezetőséggel is összetűzésbe kerültek, szeptember 8-án piros-fehér szalagot és szolidaritást vállaló feliratokat raktak ki a diákok a jogi kar épületére, amit az intézmény szinte azonnal el is takarított.

Ilyen mélyen még soha nem láttunk bele, miért várat magára a kiállás az SZFE mellett

A Budapesti Corvinus Egyetem Szenátusa kinyilvánítja szolidaritását a Színház és Filmművészeti Egyetem Szenátusával, munkavállalóival és hallgatóival, akik az Alaptörvényben foglalt joguknál fogva védelmezik egyetemük autonómiáját - ezt a határozati javaslatot vitatta volna meg a Corvinus Egyetem szakszervezete a Szenátus ülésén, azonban ezt a tudomásunkra jutott információk alapján az egyetem rektora és a Szenátus elnöke, Lánczi András megakadályozta, rendkívüli szenátusi ülést pedig nem hívott össze az ügyben.

A Budapesti Corvinus Egyetem Szenátusa is ki akarta nyilvánítani szolidaritását a Színház- és Filmművészeti Egyetem Szenátusával, az erről szóló határozat megvitatását azonban Lánczi András megakadályozta, derült ki egy levelezésből. A Corvinus szenátusának elnöke azt írta, hogy a javasolt napirendi pont nem tartozik az egyetem szenátusának a hatáskörébe, így a kérdést nem áll módjában teljesíteni.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.