Kult hvg.hu 2020. október. 02. 14:20

„Búcsúzom úgy, hogy maradok, megyek úgy, hogy meg sem érkeztem” – Upor László a színművészetiseknek

A távozó rektorhelyettes úgy érzi, nem tudta építeni az egyetemet, mert nem tették lehetővé a körülmények.

Videóra vette búcsúüzenetét Upor László, aki szeptember 30-ig volt a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) rektori feladatait ellátó rektorhelyettese. Tőle és az intézmény többi, a kierőszakolt modellváltás és az autonómia eltörlése ellen tiltakozó vezetőjétől szerda este a hallgatók is elbúcsúztak.

Upor azzal kezdte a beszédét: úgy búcsúzik, hogy marad. Mert a rektorhelyettesi posztról lemondott ugyan, tanárként tovább dolgozik majd az SZFE-n.

Felidézte: „napra pontosan 36 hónappal ezelőtt léptem be a rektori irodába, akkor helyettesként, és másfél évvel később maradtam egyedül abban az irodában mint ennek az egyetemnek a vezetője.” Úgy folytatta, hogy ez „normális körülmények között, szerencsésebb időkben komoly építkezésre volna alkalom”, ezek azonban nem voltak szerencsés idők.

Egyik nagyszerű kollégánk hagyott itt a másik után bennünket, egyik bizonytalan helyzet nőtt át a másikba, egyik krízis a másikat követte. Építeni, létrehozni nem tudtam semmit, igaz, kríziskezelésből kaptam nagyszerű leckét. Nem kértem, nem hiányzott, de nagyon sok mindent megtanultam, megtapasztaltam saját magamról, a világról, erről a közösségről is”

– mondta, hozzátéve: csak remélni tudja, hogy ez a tapasztalás valamikor valamire jó lesz, mindannyiuknak.

Szerinte ahhoz, hogy az egyetem mindezek ellenére tovább működött, működik „nem is akármilyen színvonalon”, és csodálatos eredményeket ér el, a közösségének szorgalma, odaadása, kitartása és tehetségére van szükség.

„Nagyon köszönöm a türelmeteket, az együttműködést, a segítséget, a tanításotokat, egyszóval azt, hogy létezik ez a közösség, amely közösség tagjának lenni nagyszerű dolog. Tagjának, és mostantól kezdve nem vezetőjének. Búcsúzom úgy, hogy maradok, megyek úgy, hogy meg sem érkeztem. Vigyázzatok magatokra, vigyázzunk egymásra” – zárta szavait.

Upor László tavaly márciusban vette át a rektori feladatok ellátását az SZFE-n, miután M. Tóth Géza megbízatása lejárt a poszton. A műfordítót, dramaturgot decemberben jelölte rektornak az egyetem szenátusa, be azonban sosem iktatták – ezt is felróják az intézményi autonómiáért demonstráló hallgatók az alapítói jogokat gyakorló Innovációs és Technológiai Minisztériumnak. Sajtótájékoztatójukon csütörtökön azt mondták: „az ITM – alapítói jogaink törvényes gyakorlója – 10 hónapja nem biztosít rektort az intézményünknek, a pályázat útján megválasztott rektort nem nevezte ki, a törvénytelen helyzetet pedig újabb törvénytelenséggel tetézi azzal, hogy a felsőoktatási törvényt sértő módon jelölt ki teljhatalmú rektorhelyetteseket önkényesen” – mondta a hallgató.

A két említett rektorhelyettes Novák Emil filmrendező és Zalán János színész, producer. Előbbi általános, utóbbi oktatási rektorhelyettesként dolgozik csütörtöktől – jelentette be szerdán Vidnyánszky Attila, az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke.

A sztrájkoló színművészetis oktatók két követelését teljesítené az új vezetés

A dolgozók bérét januártól 15 százalékkal megemelnék, és változatlan maradna a munkarendjük is. Azt írták, ezzel lezártnak tekintik a tárgyalásokat. Csató Kata, a sztrájkbizottság ügyvivője a hvg.hu-nak azt mondta, a kuratórium ajánlata ultimátum, nem fogadják el.

Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.