Az Origónak adott interjúban a kuratórium új elnöke üzent a kinevezése ellen tiltakozó tanároknak is.
Név nélkül jegyzett interjút készített az Origo Vidnyánszky Attilával abból az alkalomból, hogy augusztus elsejétől a Színház- és Filmművészeti Egyetemet (SZFE) fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke lett. Ez Vidnyánszky első megszólalása a kinevezése óta, eddig a kuratórium többi tagja adott interjúkat.
Az origós beszélgetés elején főként Vidnyánszky áldozatiságáról esik szó, a név nélkül kérdező újságíró ugyanis arról érdeklődik, hogy a Nemzeti Színház igazgatója hogyan viselte az elmúlt időszak támadásait. Vidnyánszky azt mondta, hogy az „össztűz” terén van tapasztalata, már harmadjára éli ezt meg, és szerint a reakciók most azért olyan hevesek, „mert nem felsőoktatási kérdésekről van szó, hanem politikai és ideológia háborúskodásról”.
Cserébe: „Nagyon sokan viszont kiálltak mellettem: a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, ismert személyek és ismeretlenek biztosítottak egyetértésükről. Ezek nélkül sokkal nehezebb volna bírni a támadásokat.”
Vidnyánszky az interjúban üzent a kinevezése ellen tiltakozó színművészetis diákoknak is. Mint mondta, nagy fontos, hogy megértsék: „szakmainak nevezett érvekkel manipulálják őket”.
Mindenkinek saját magának kell eldöntenie, hogy akarja-e hagyni azt, hogy a politikai csatározásban eszközként használják fel.
De üzent a kinevezése ellen tiltakozó tanároknak is:
A hallgatók politikai bujtogatása, előre tolása nem etikus egyetlen tanár részéről sem, mivel a hallgatók a legkiszolgáltatottabbak.
Az interjúban rákérdeztek arra is, hogy mennyire összeegyeztethető, hogy a kaposvári egyetem művészeti rektorhelyettese lett a „konkurens" SZFE fenntartói alapítványának elnöke. Vidnyánszky ezt elintézte annyival, hogy a kaposvári tisztsége megszűnt, már nem rektorhelyettes, azt azonban elhallgatta, ami az Átlátszó adatigényléséből kiderül: augusztus 1-én, vagyis az SZFE-s bejelentés utáni naptól új pozíciót kap, a művészeti karért felelős rektori megbízott lesz.
Vidnyánszky szerint egyébként „nem konkurenciáról van szó Kaposvár és az SZFE között. A két egyetemi képzőhely megfér egymás mellett, az oktatás sokszínűségét biztosítja.
A kuratórium új elnökénél rákérdeztek arra az interjúra, amelyet Kaposvári Egyetem színházi tanszékének egykori vezetője, Csáki Judit adott a hvg.hu-nak, és amelyben felidézte, hogy mi történt azokban a napokban, amikor a színészképző felett átvette az irányítást Vidnyánszky Attila.
„Nyugtatás lesz és beetetés" - Csáki Judit Vidnyánszky hatalomátvételéről
A Kaposvári Egyetem színházi tanszékének egykori vezetője felidézte, mi történt azokban a napokban, amikor a színészképző felett átvette az irányítást Vidnyánszky Attila. Csáki Judit úgy tippeli, hogy a kaposvári esethez hasonló forgatókönyv mentén fogják „leszalámizni" a Színház- és Filmművészeti Egyetemet, melynek kuratóriumi elnöke lett a napokban Vidnyánszky.
Arra felvetésre, hogy érv lett ellene, hogy Kaposváron nem tudott minőséget biztosítani, tehát alkalmatlan az SZFE-n betöltött pozícióra, Vidnyánszky így érvelt:
A kaposvári színházi intézetéből soha ennyi frissen végett színész nem került be a kőszínházi társulatokba, egy részük Budapestre, mint az elmúlt öt évben. Soha ilyen jó és természetes kapcsolat nem volt egy képzőintézmény és a vidéki színházak között.
Arra kérdésre pedig, hogy az egyetem szenátusa és a HÖK által javasolt emberek közül miért nem került be senki a kuratóriumba, sajnos nem adott választ Vidnyánszky. Pontosabban ennyit mondott:
Úgy gondolom, hogy felállt egy nagyon erős kuratórium, amely olyan tagokból áll, akik megfelelő – színházi és filmes – szakmai, továbbá üzleti, szervezetépítési tudással és a szükséges kompromisszumkészséggel rendelkeznek. A kuratórium és a szenátus, valamint a HÖK együttműködésére és tárgyalásra van szükség. Párbeszédet, szakmai vitákat folytatni, megalapozott álláspontokat ütköztetni. Ez a következő hónapok feladata.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: