Nem lesz következménye annak, ha valaki mégsem megy el a május eleji érettségire.
Semmi nincs még kőbe vésve, de valamikor dönteni kellett az érettségi időpontjáról, hiszen a vizsgáknak komoly szervezési és logisztikai kritériumai vannak. Ezért döntöttek úgy múlt pénteken, hogy nem vizsgálják tovább a járványügyi helyzetet, és megkezdik május 4-én a vizsgákat – közölte az oktatási államtitkár hétfő reggel a Kossuth rádióban.
Maruzsa Zoltán szerint a biztonságot szem előtt tartva született az a döntés is, hogy csak írásbeli lesz, mert papíron 24 óráig életképes a vírus, így a dokumentumokat "pihentetni" fogják és elzárják a vizsgák után.
Ugyancsak szabály, hogy a tantermekben tíz tanulónál több egyszerre nem tartózkodhat majd, bizonyos iskolákban pedig még kevesebben lesznek egyszerre egy helyiségben.
Az államtitkár hozzátette, hogy a járványügyi szakemberek véleménye szerint a koronavírus jelenleg kontroll alatt van az országban, a fertőzések száma alacsony, így most biztonságosabb megtartani a vizsgákat, mint kivárni.
Ezzel együtt – folytatta –, ha valaki nem akar május 4-én vizsgát tenni, akkor ősszel is leteheti azt, hiszen teljes körű érettségit szerveznek akkor is.
Akár a vizsga reggelén is meggondolhatja magát a diák, ennek semmilyen szankciója nem lesz
– jelentette ki.
Számos szervezet kritizálta a kormány hozzáállását az érettségihez, a legtöbben azzal érvelnek, hogy a vizsgákat nem lehet biztonságosan lebonyolítani. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a hétvégén arra szólította fel az államtitkárt, hogy vonja vissza a döntést. Két nappal korábban Oroszi Beatrix, a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakmai vezetője arról beszélt, azért tartják "jó időpontnak" a május 4-ét, mert "nagyon alacsony szintű a járvány terjedése Magyarországon a zárt intézményrendszeren kívül". Gyarmathy Éva pszichológus szintén az érettségi halasztása mellett érvelt.
(Címlapképünk illusztráció.)