A szakszervezetek azt szeretnék, ha a veszélyhelyzet végéig nem tárgyalná a parlament a közalkalmazottak jogállásáról szóló, váratlanul bejelentett módosítást.
Az érintett szakszervezetek azt kérik Kövér Lászlótól, az Országgyűlés elnökétől, hogy a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosítását ne tárgyalja az Országgyűlés, míg véget nem ér a koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzet, és lehetőség nem nyílik a részletes és ütemezett társadalmi vita lefolytatására az ügyben.
Egy törvénymódosító javaslat szerint november elsejétől megszűnne a kulturális intézményekben dolgozók közalkalmazotti státusza és munkaviszonnyá alakulna át. A tervezetről a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete számolt be, miután április 9-én levelet kaptak az Emmitől. Ebben azt kérték tőlük, hogy április 14-éig küldjék el az észrevételeiket, vagyis gyakorlatilag a húsvéti hosszú hétvégét kapták meg a véleményalkotásra. A javaslat kiterjed a levéltárakra, nyilvános könyvtárakra, muzeális intézményekre és előadó-művészeti szervezetekre. Nem vonatkozik viszont a kormány által létrehozott Veritas Történetkutató Intézetre.
A keddi közleményben azt írták, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), az Értelmiségi Szakszervezetek Szövetsége (ÉSZT), a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája (LIGA Szakszervezetek), a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) és a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) megdöbbenéssel értesült arról, hogy
a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény olyan módosítását készül a kormány beterjeszteni, amely alapos és részletes társadalmi konszenzus nélkül, teljes szakmacsoportokat fosztana meg a jelenlegi közalkalmazotti jogállásától.
Hangsúlyozzák, az ágazati szakszervezetekkel nem egyeztettek előzőleg érdemben. A javaslat majdnem 20 ezer ember munkajogi viszonyait változtatná meg.
Ilyen módon, hatástanulmány ismerete nélkül, veszélyhelyzetben, láthatóan toldozott-foltozott módon, hibáktól hemzsegő, szakmaiatlan, meggondolatlan törvényjavaslatot benyújtani felelőtlenség
– közölték szintén kedden a közgyűjteményi és közművelődési szervezetek is. Követelik, hogy valamennyi, a közalkalmazotti jogviszony megszüntetésére irányuló rendelkezés kerüljön ki a törvényjavaslatból. Ezt a közleményt az alábbi szervezetek vezetői írták alá: Informatikai és Könyvtári Szövetség; Magyar Könyvtárosok Egyesülete; Magyar Levéltárak Vezetőinek Tanácsa; Magyar Levéltárosok Egyesülete; Magyar Népművelők Egyesülete; Pulszky Tárasaság – Magyar Múzeum Egyesület.