Az író szerint tömeges szülői tiltakozásra van szükség.
Felháborítónak nevezte Závada Pál, hogy a kortárs magyar irodalmat nem tanítják majd a jövőben a középiskolákban. Az író a Szeged.hu hírportálnak arról beszélt, hogy ez csak az egyik baja az új Nemzeti alaptantervnek (NAT),
amelyben a középiskolai irodalomtanítás egész szemlélete és módszere avítt és korszerűtlen.
Závada teljesen egyetért a Magyartanárok Egyesületének a NAT-ról készült állásfoglalásával. Szerinte semmivel nem magyarázható, hogy lényegében mindaz kimarad majd a középiskolai magyarórákból, ami 1945 utánm történt a magyar irodalomban: a diákok a Nyugat klasszikus nemzedéke utáni alkotókról alig kapnak valami kézzelfoghatót.
Óriási hiány, hatalmas lyuk keletkezik így”
– az író, aki szerint az irodalomoktatás így halott lesz, és múzeumi kultúrszörnyként fog megjelenni a diákok előtt.
„A leghaladóbb, legmodernebb irodalomtanítás éppen a kortárs művekkel foglalkozik, mert ezen keresztül képes bemutatni a stílus, a szövegmegformálás sajátosságait, és az irodalmi művek poétikáját, azaz annak alkotói módszereit. A kortárs irodalom kikapcsolása azért is káros, mert így képtelenség lesz összekapcsolni a múltat a jelennel” – magyarázta.
Hozzátette azt is, hogy az egész koncepciót átható ideológia is viszolyogtató. Úgy véli, nemcsak szakmailag problémás, hanem politikailag és világnézetileg is avítt a középiskolai magyartanításról szóló dokumentum.
Az író szerint hiába szerveződik a tanárelit,
arra lenne szükség, hogy a diákok szülei tömegesen tiltakozzanak ebben a helyzetben.
A legelkötelezettebb tanárok meg fogják találni a módját, hogy osztályaikban valamennyi szükséges ismerethez hozzájussanak tanítványaik az irodalomórákon. Ám a legtöbb tanár erre képtelen lesz. Így pedig az irodalomtanítás érdektelenségbe fog fulladni, és olyan gyerekek kerülnek ki az iskolapadokból, akik nem olvasnak, nem gondolkodnak. Ez a jövőkép rémes és rettenetes – tette hozzá.
„Ez az irodalomtanítás visszacsúszás a Kádár-korszak első felének durva oktatáspolitikájába, sőt, a Rákosi korszakéba” – jelentette ki az író.