Kult hvg.hu 2020. január. 31. 19:10

"Egy játékfilm árából 10 dokumentumfilm készülhetne"

A dokumentumfilmesek véget vetnének annak, hogy lelkesedéssel pótolták az anyagi forrásokat, ezért egyesületet alapítottak. A filmügyi kormánybiztossal már felvették a kapcsolatot, és a Filmakadémiával is együttműködnek.

Arról már korábban hírt adtunk, hogy megalakult a Magyar Dokumentumfilmesek Egyesülete, de pénteken a szervezet elnöksége sajtótájékoztatót tartott a BIDF-en a tervekről és a céljaikról.

Megalakult a Magyar Dokumentumfilmesek Egyesülete

Az alkotók szeretnének szakmai párbeszédet indítani.

Az indulás óta már 100 tag csatalakozott a MADOKE-hoz, köztük olyan ismert rendezők, mint Almási Tamás, Soós Ágnes, vagy az On the Spot alkotói.

Józsa László, a MADOKE elnöke szerint aranykora van a magyar dokumentumfilmezésnek, mégis az utóbbi években többször is finanszírozási és forgalmazási problémákba ütköztek az alkotók. A terveik szerint idén felveszik a kapcsolatot azokkal a szakmai szervezetekkel és döntéshozókkal, aki segíthetik a magyar dokumentumfilm ügyét.

Az egyesület már egyeztetett a Káel Csaba-féle Nemzeti Filmintézettel is és elmondásuk szerint a filmügyi kormánybiztos csapata nyitottságot mutatott javaslataikra. A Magyar Filmakadémiával is kapcsolatban állnak, erről Józsa azt mondta, hogy nem az Akadémia ellenében, hanem mellette szeretnének működni.

A szervezet bemutatásaként 6 magyar dokumentumfilmet egy hétig ingyenesen közzétesznek a honlapjukon.

MADOKE 5+1: Dokufilmek on-line trailer

5+1 film amit egy hétig ingyen nézhet bárki a Magyar Dokumentumfilmesek Egyesülete (MADOKE) jóvoltából. Elérhető Február 2-től a www.madoke.hu oldalon

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.