Kult hvg.hu 2019. június. 04. 15:33

Kőszeg Ferenc letiltotta az 56-os Intézetnek adott interjúját

Kőszeg nem ért egyet azzal, hogy az interjúja a Veritashoz kerüljön, mert szerinte nem tisztességesen használnák fel.

Ahogy megírtuk, a kormány döntése értelmében június 15-től a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár működteti az 1956-os Intézetet és a hozzá tartozó Oral History Archívumot. A hírre reagálva a Blinken Nyílt Társadalom Archívum (más néven OSA Archívum) azt javasolta a még élő interjúalanyoknak, hogy – amennyiben erre jogi lehetőségük van – vonják vissza hozzájárulásukat a velük készített interjúk szabad felhasználására vonatkozóan.

Elsőként úgy tűnik, Kőszeg Ferenc fogadta meg a javaslatot, a Magyar Helsinki Bizottság alapítója ugyanis a Facebookon közzétett, 56-os Intézetnek írt levelében azt írta, nem járul hozzá a vele készült interjú őrzési helyének megváltoztatásához, vagyis hogy a Veritas Intézethez kerüljön az anyag.

A hanganyagot és a leírt szöveget a mai napon visszakérem, őrzéséről a lakásomon gondoskodom. Ha a későbbiekben más őrzési helyet találok az anyag számára, erről a nyilvánosságot tájékoztatom. A hangkazettákat és a leírt szöveget személyesen veszem át az Intézet helyiségében, az Önök által megjelölt időpontban. (...) A betekintési jogot ezennel visszavonom. Az anyagba jelen levelem vételétől kezdve csak magam, Murányi Gábor, az interjú készítője és dr. Rainer M. János tekinthetünk be

– írta Kőszeg Ferenc, aki a levelében kitért arra is, hogy a Veritas Történetkutató Intézettel semmiféle kapcsolata nincs, és nem is kíván kapcsolatba lépni velük.

"Ha az Archívum rendelkezésére bocsátott életút interjú a Kormány erőszakos döntése következtében mégis a Veritas őrzésébe kerül, megtiltom, hogy az anyagba a fentebb megjelölteken kívül bárki betekintsen. Nem látok ugyanis garanciát arra, hogy az őrzésükbe került anyagot a tudományos tisztesség követelményeinek megfelelően használják fel. Ellenkezőleg. Azt tapasztalom, hogy a Kormányhoz közel álló intézmények és sajtóorgánumok, a történelem tényeit is az új pártállam által támogatott, vagy legalábbis tűrt formában és értelmezésben adják közre. Amennyiben tudomásomra jut, hogy jelen rendelkezésemet nem tartották tiszteletben, megkísérlem megtenni a lehetséges jogi lépéseket" – zárta a levelet.

Kőszeg a posztja szerint szinte azonnal választ kapott az 1956-os Intézettől, amely immár az Országos Széchényi Könyvtár része, és amely azt írta, hogy mivel az interjú a nemzeti könyvtár gyűjteményének része, ezért onnan nem adható ki, de ha az interjú egy példánya át is kerül a Veritashoz, egy példány az OSZK-ban marad. "Ez némi garanciát nyújt arra, hogy a Veritas munkatársai nem másíthatják meg kötetlenül az interjú szövegét" – tette hozzá.

Kőszeg hozzáteszi, az interjúk zárolásának kérdésében az adatvédelmi biztoshoz fordul, de addig is megerősíti a levelében jelzett korlátozást, hogy az interjú hanganyagát meghallgatni, a leírt szövegbe betekinteni kizárólag a levélben említett három személy jogosult.