Április 18-án kerül mozikba Tuza-Ritter Bernadett modern kori rabszolgatartásról szóló dokumentumfilmje.
Az 52 éves Maris tíz éve fizetés nélkül, szállásért és ételért cserébe naponta húsz órában szolgál egy családot. Tuza-Ritter Bernadett dokumentumfilmes még egy egyetemi feladat miatt látogatta meg a saját szolgálókkal büszkélkedő asszonyt, Etát, a helyszínen pedig hamar eldőlt, hogy az egyik fizikailag és szellemileg is terrorban tartott embert, Marist fogja követni kamerájával.
A filmezéshez persze külön engedélyt kellett kérnie a ház úrnőjétől, majd egy idő után pénzért cserébe forgathatott tovább.
"50 ezer forinttal meg a ruhával, ami rajtam van, világgá megyek"
Gondolt már arra, hogy a szomszédjában minden iratuktól, pénzüktől és méltóságuktól megfosztott szolgálók dolgoznak? A modernkori rabszolgaság bárhol, egy kis településen, vagy egy nagyvárosban is felütheti a fejét. Erre hívja fel a figyelmet a rangos Sundance-en sikerrel vetített magyar film, az Egy nő fogságban.
A rendező – amellett, hogy bizalmi kapcsolatba került vele –, valami mást is elért Marisnál. A jelenlétével, beszélgetéseikkel katalizálta benne az elhatározást, hogy megpróbálkozzon a szökéssel.
A film a 2018-as Sundance fesztivál versenyprogramjában szerepelt, itthon április 18-tól láthatják a nézők, most pedig előzetes is érkezett hozzá:
A modernkori rabszolgaság jelensége nem egyedi és elszigetelt: a Global Slavery Index (GSI) jelentése szerint ma Magyarországon legalább 36.000 ember él rabszolgasorban. A hazai szakemberek szerint ez a szám jóval nagyobb lehet a gyakorlatban: egy tízezer fős magyar településen 50-100 rabszolgával is találkoznak.
A film alkotói és forgalmazója közös kampánnyal szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy áldozatok a közvetlen közelünkben is élhetnek, de segítség nélkül nem tudnak kilépni kizsákmányolt helyzetükből.