Kult hvg.hu 2019. január. 18. 12:44

Beperelte az Esterházy család Magyarországot

A hercegi család osztrák alapítványa indított pert a híres Esterházy-kincsekért. A sok milliárd forint értékű gyűjtemény egy része évek óta Fertődön van a látogatóktól elzárva, továbbá a korábbi megállapodásokkal szemben a Budapesten maradt műtárgyak sem láthatóak.

Pert indított az Esterházy család alapítványa a közel 100 millió euró értékű Esterházy-kincsek tulajdonjogáért, miután a magyar állam megsértette a családdal kötött korábbi egyezséget, írja az Index.

Az Esterházy család háromszáz évig gyűjtött értékes textileket, fegyvereket, ötvösmunkákat és ékszereket, amikből nemcsak a magyar viszonyok között, de európai színvonalon is számottevő gyűjteményt állítottak össze. Az Esterházy-kincseket (illetve egy részét) viszont utoljára 2006 és 2008 között láthatta a nagyközönség az Iparművészeti Múzeumban.

A gyűjteményt eredetileg a fraknói (ma Forchtenstein) várukban őrizték, onnan 260 értékesebb műtárgyat a Monarchia felbomlásakor Esterházy Miklós herceg Budapestre szállíttatott. Ezeket viszont a Tanácsköztársaság alatt államosították, ekkor kerültek az Iparművészeti Múzeumba. Az Esterházyak a jogrend helyreállásával úgy döntöttek, hogy a gyűjtemény a múzeumban maradhat

azzal a feltétellel, hogy kincseket elérhetővé kell tenni a nagyközönség és a kutatások számára.

A kincsek azonban a második világháború során erősen megrongálódtak, majd 1949-ben államosították őket. A rákövetkező évtizedekben az Iparművészeti Múzeum gondozta a műtárgyakat, ami konkrétan azt jelenti, hogy a restaurációkkal megmentette őket a pusztulástól. Ez utóbbi érv lehet a mostani per során is.

Csakhogy a múzeum a rendszerváltást követő szakmai válságai miatt a gyűjteményt nem állította ki, csupán időszakos tárlatokon szerepelt egy része – például a már említett 2006-2008-as kiállításon.

Részben emiatt döntött úgy a kormány 2013 nyarán, hogy a kincsek egy részét a nemrég felújított fertődi kastélyba szállítják. Ez ellen a szakma viszont határozottan tiltakozott, részben, mert szerintük többen láthatnák a gyűjteményt Budapesten, részben, mert a fertődi kastélyban nem megfelelőek a körülmények, nincs például modern, klimatizált kiállítóhely.

A kormány a szakmai érvekkel nem törődve 2016-ban a gyűjtemény 70 darabját Fertődre szállíttatta, de ezeket azóta sem látta senki. 2018 tavaszán a Magyar Nemzet értesülései szerint

a gyűjtemény fertődi része ugyanúgy beládázva várt a sorsára, mint a budapesti, amelyet az Iparművészeti Múzeum rekonstrukciója miatt ládáztak be.

A család 2013-ban jelezte, hogy tisztázná a kincsek jogi státuszát, miután Lázár János kezdeményezte, hogy vizsgálják meg az állami múzeumokban lévő műtárgyak eredetét – például azért, hogy a jogtalanul elkobzott tárgyakat visszaszolgáltathassák jogos tulajdonosaiknak, illetve azok utódainak.

Az alapítvány akkor felajánlotta az államnak, hogy a gyűjtemény Magyarországon maradhat, de ismét feltételül szabta, hogy azokat elérhetővé kell tenni a látogatók és a kutatók számára, illetve adják ki nekik, ha a fraknói kincseket kiállítanák valahol a világon.

A per mellett most azért döntöttek, mert a fertődi költöztetéssel a magyar állam megsértette azt az 1923-as megállapodást a családdal, melyben Magyarország vállalta, hogy a gyűjtemény az Iparművészeti Múzeumban marad. Ráadásul beládázva a gyűjtemény nem is elérhető az érdeklődők számára. Az Esterházy Privatstiftung (Magánalapítvány) az állásfoglalásában így fogalmaz:

a Privatstiftung véleménye, hogy a kincsek ne a kevésbé frekventált és látogatott Fertődön, hanem a nemzetközi kulturális vérkeringésbe szervesen bekapcsolódott Budapesten, egy közgyűjtemény keretein belül, méltó körülmények között kerüljenek bemutatásra, legyenek elérhetőek a kutatóknak, és láthatóak az érdeklődő nagyközénségnek.

Karl Wessely, az alapítvány kulturális igazgatója a bécsi Kuriernak azt nyilatkozta, hogy vissza akarják szerezni a gyűjtemény tulajdonjogát. Az viszont az Index szerint nem egyértelmű, hogy a 2013-as ajánlatuk érvényben van-e még arról, hogy a kincsek Magyarországon maradhatnak. A per kapcsán döntés február 22-én várható a fővárosi bíróságon.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Hann Endre, Nagy Réka 2024. december. 19. 09:40

A harmincas, negyvenes nők megnyerése az egyik nagy kihívás Magyar Péteréknek

Az év utolsó hónapjaiban is folytatódott a Tisza néppártosodása, már nemcsak a fiatalabbak, hanem a középkorúak is Magyar Péter pártját preferálják a Fidesszel szemben. A legidősebb és legalacsonyabb iskolázottságú csoportok viszont változatlanul masszív támogatói a kormánypártnak.