Kult HVG 2019. január. 04. 12:08

Ennio Morricone: Az ostobaság ellen szót kell emelni

A 90 éves filmzeneszerző az HVG-nek adott interjújában legendás rendezőkről, és arról is beszélt, hogy meddig kíván még dolgozni.

Még két filmet tervez kedvenc rendezőjével és barátjával, Giuseppe Torantoréval, aztán felhagy a mozival – mondta a HVG-nek a 90 éves Ennio Morricone. A filmzeneszerző beszélt az interjúban az őt Beethovenhez és Mozarthoz hasonlító Tarantinóról és Sergio Leonéról is, akivel annak idején "arra szövetkezett", hogy egy "új zenei nyelvet kísérletezzenek ki".

Mint fogalmazott: nem tudatosan választotta a baloldali érzelmű rendezők társaságát, mert sosem a politikai eszmékről beszélget a rendezőkkel, hanem a megvalósítandó jelenetekről és a zenéjükről. Ugyanakkor kétségtelen, hogy kizárólag a demokráciát tudja magáévá tenni a politikai rendszerek közül, és az is tény, hogy az olasz film, amelyhez még a 60-as években szegődött, baloldali elkötelezettségű volt.

Az interjúban kitért arra is, hogy Fellini A zenekari próba című filmje az ő ötletén alapul. Morricone a nagy olasz rendezőket, Fellini mellett Bertoluccit és Pasolinit annak idején azzal kereste fel, hogy szeretné, ha megvalósítanák ötletét, amely egy diktátorról szól, aki betiltja a hangjegyeket. Ennek kapcsán úgy fogalmazott:

a világ szellemi elbutulása, a médiából áradó igénytelenség, ízléstelenség és ostobaság ellen szót kell emelni. Féltem Európát, féltem a civilizációs értékeket. Nagyon veszélyes irányba halad az emberiség.

A teljes interjút a HVG e heti számában olvashatja:

HVG
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.