Egy kanadai karikaturista azt állítja, hogy Banksy több ötletét is tőle lopta el. A Twitterén igyekszik bebizonyítani, hogy egyes Banksy-stencileket ő már évekkel korábban megálmodott, beleértve a Blur Think Tank című albumához készült borítót is.
Cinders McLeod ismert karikaturista, Kanadában született, de dolgozott Londonban és Skóciában is, egy időben a Glasgow Heraldba publikálta karikatúráit. Most azt állítja, hogy Banksy bizonyos munkái erős hasonlóságot mutatnak az ő jóval korábban készült rajzaival. Példaként fölhozza a Blur 2003-as Think Tank című albumához készült, Banksy által tervezett borítót, amely valóban úgy tűnik, mintha az McLeod alkotásából nyerte volna az inspirációt. McLeod Mélytengeri szerelmek című rajza a Glasgow Heraldban jelent meg 1997-ben.
Friends, you may be interested in my story: am I the unknown, uncredited, Scottish- Canadian woman cartoonist behind Banksy? I've posted a collection of cartoon pairs - his and hers @AngelBoligan @monerorape @lajornadaonline @jornadags #plagio #caricatura @jaymesifuentes pic.twitter.com/PuIROt4e8g
— Cinders McLeod (@cindersmcleod) September 14, 2018
"A Blur albumborítója egy piaci vállakozás volt, és az én rajzom volt az inspiráció hozzá. Támogatom az ötletek megosztását egymással, de egy dolog meghalt, jómódú, férfi művészektől lopni, és egy másik dolog lenyúlni az ötletet élő és küzdő, közéleti szerepet vállaló nőktől és anya művészektől, és nem adni nekik az elismerésből" - magyarázta a Timesnak.
A nő a Twitterén is egymás mellé teszi az általa évekkel korábban készített rajzokat és Banksy munkáit, és valóban vannak közös vonások.
WOMAN BEHIND BANKSY? Excluded from editorial page, I create my own style for features. Do these 9 pages suggest my work in the Glasgow Herald were tear sheets in #banksy ‘s image bank? @originaIbanksy #feminism #womenartists #visiblewomen #cartoons #glasgow #toronto #TIFF #TIFF18 pic.twitter.com/vOftoOp1lK
— Cinders McLeod (@cindersmcleod) September 8, 2018
Azt állítja, hogy akkor vette észre először a saját és Banksy munkái között a hasonlóságokat, amikor először elment Torontóban egy Banksy-kiállításra. A Timesnak adott interjújában kifejti, hogy a torontói tárlaton öt olyan alkotást talált Banksytől, amiről azt érezte, hogy azokat az ő saját rajzai inspirálták. Például az inkognitóban dolgozó street art művész 2003-ban elkészült, bombát ölelő lányfigurája emlékeztet McLeod 1997-ben elkészült bombát ölelő puttójára.
WOMAN BEHIND BANKSY? Posting top 7 images that possibly inspired #banksy - then 9 pages that suggest? that my work in the Glasgow Herald were tear sheets in his image bank? @originaIbanksy #feminism #womenartists #visiblewomen #feminist #cartoons #glasgow #toronto #TIFF #TIFF18 pic.twitter.com/5027TSWce4
— Cinders McLeod (@cindersmcleod) September 8, 2018
A művész azt mondja, hogy némi kutatás után 11 Banksy-stencilt tudott megjelölni, amelyek különböző mértékben ugyan, de McLoad saját munkáira emlékeztetnek. "Ez épp elég, hogy azt higgyem, erősen befolyásoltam az ő korai munkáit".
WOMAN BEHIND BANKSY? Posting top 7 images that possibly inspired #banksy - then 9 pages that suggest? that my work in the Glasgow Herald were tear sheets in his image bank? @originaIbanksy #feminism #womenartists #visiblewomen #feminist #cartoons #glasgow #toronto #TIFF #TIFF18 pic.twitter.com/Njfty91sNk
— Cinders McLeod (@cindersmcleod) September 8, 2018