Bertrand Cantat börtönben ült barátnője, Marie Trintignant színésznő halála miatt. Néha felesége, Rády Krisztina 2010-ben öngyilkos lett, és halála ügyében Bordeaux ügyészsége múlt héten vizsgálatot indított egy feminista ügyvéd feljelentése alapján. Cantat koncertjein is voltak feministák és az énekes visszatérése ellen tüntettek.
Lemondta turnéja utolsó két fellépését a Marie Trintignant színésznő megölése miatt nyolc év szabadságvesztésre ítélt Bertrand Cantat, miután a szabadulása óta megjelent első szólólemezének koncertjein feminista szervezetek tiltakoztak színpadi visszatérése ellen.
"Huszonhét koncert után, 35 ezer ember előtt, a turné tegnap este Brüsszelben véget ért. Nagyon köszönjük a közönségnek, hogy ilyen sokan eljöttek" – írta az énekes hétfőn a Facebookon.
Bertrand Cantat Amor Fati címmel megjelent albumának februárban kezdődött turnéjából még két koncert volt meghirdetve decemberre, a délnyugat-franciaországi Pau, majd Bordeaux városába, és várható volt, hogy Cantat a nyári fesztiválokon is színpadra lép. Az énekes vasárnap este Brüsszelben már jelezte a közönségnek, hogy "ez volt a turné utolsó helyszíne. Valószínűleg egyszerűen a legutolsó".
Cantat-t, aki az 1980-as években alapított Noir Désir nevű zenekarával hosszú időn át volt a francia rock vezető alakja, 2004-ben nyolc év szabadságvesztésre ítélték barátnője, Marie Trintignant színésznő megöléséért.
Február végén indult, új albumát népszerűsítő turnéja hírére heves tiltakozás kezdődött az énekes zeneipari visszatérése ellen, és az egyik legnagyobb presztízsű párizsi koncertterem, az Olympia a "közrend megzavarásának veszélyére hivatkozva" le is mondta fellépéseit. Feminista szerveztek tüntetéseket szerveztek ugyanis, amiért Cantat "rivaldafénybe állítja, banalizálja és hallgatólagosan jóváhagyja a nők elleni erőszakot".
A zenész végül június 7-én megtartotta visszatérő koncertjét a francia fővárosban, a Zénith csarnokban.
Cantat 2003 nyarán egy litvániai hotelben veszekedés közben, részegen megölte Marie Trintignant színésznőt. Nyolc évre ítélték, de a börtönből 2007-ben jó magaviselet miatt szabadon engedték, és visszatért családjához. Felesége, Rády Krisztina műfordító, kulturális szervező, a Párizsi Magyar Intézet egykori művészeti vezetője 2010-ben, közös otthonukban öngyilkos lett, miközben Cantat a házban aludt. A dél-franciaországi Bordeaux ügyészsége múlt héten indított vizsgálatot egy feminista ügyvéd feljelentése alapján, aki azt állítja: Bertrand Cantat erőszakos viselkedése nagy szerepet játszott abban, hogy két gyermeke anyja felakasztotta magát.
A francia sajtóban az elmúlt években rendszeresen jelentek meg olyan állítások, miszerint Cantat erőszakosságával kergette volt feleségét öngyilkosságba. Az ügyben a bordeaux-i ügyészség 2013-ban már egyszer újraindította a nyomozást, miután nyilvánosságra került egy magyar nyelvű felvétel, amelyben halála előtt Rády Krisztina a szüleinek hagyott üzenetében arról beszél: rettegett erőszakos volt férjétől. Az ügyészség akkor azt feltételezte, hogy Rády halálához köze lehetett a testi és lelki erőszaknak, amit a férfi gyakorolt rá, de végül nem indult eljárás a zenész ellen.