Kult hvg.hu 2018. május. 02. 17:00

Kevesebbet ér a könyv, ha nő írta

Az sem mindegy, ki milyen műfajban publikál.

Kétmillió könyv vizsgálatát követően jutottak a Queens College szakértői a szomorú eredményre: a női szerzők könyveinek ára átlagosan 45 százalékkal alacsonyabb, mint a férfi társaiké.

A szociológus Dana Beth Weinberg és a matematikus Adam Kapelner mintegy kétmillió olyan könyvet vetett össze a szerző neme, a könyv ára, műfaja és kiadása szerint, amiket 2002 és 2012 között adtak ki Észak-Amerikában.

A rangos PLOS One tudományos folyóiratban megjelent kutatás szerint a megdöbbentő 45 százalékos különbség a fősodorbeli kiadók adatai alapján jött ki. A kutatók kiemelték azt is, hogy több női szerző képviselteti magát például a romantikus műfajban - ahol a kötetek ára jellemzően alacsonyabb, mint a férfi szerzők dominálta tudományos könyveké. Bár a műfajok különböző súlyozása nem lepte meg a kutatókat, az árszakadék nagysága igen.

A tanulmány kitért a magánkiadásokra is, ahol azt tapasztalták, hogy amikor a szerzők maguk árazzák be a könyveiket, akkor sokkal nagyobb a nemek közötti egyenlőség - bár még így is megjelenik egy 7 százalékos különbség.

A Guardian idézi a magyarul is nagy sikert aratott Csokoládé szerzőjét, Joanne Harrist, aki szerint azért is nagyon oda kell figyelni, mert tudat alatt ez is azt az általános vélekedést erősíti, hogy a női szerzők könyvei feledhetőbbek és kevésbé méltóak a figyelmünkre.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.