Kult MTI 2017. október. 19. 15:48

Premiernapon sztrájkolnának az Operában, a vezetőség bíróságra menne

Sztrájkot hirdetett három szakszervezet a Magyar Állami Operaházban október 28-ra, A hugenották premierjének napjára a kollektív szerződés hiánya miatt. A vezetőség szerint "szakszervezeti diktátumról" van szó, és jogellenes lenne, ha tényleg sztrájkolnának a dolgozók.

Ókovács Szilveszter főigazgató a július óta tartó kollektív munkaügyi vitában "folyamatos felhívásaik és tárgyalási kezdeményezéseik" ellenére sem hajlandó teljesíteni a követeléseiket, a Magyar Állami Operaháznál ezért sztrájkot kezdeményeznek október 28-án 17 óra 30-tól 22 óráig, hogy a "kiszámítható, tisztességes, a közalkalmazottak méltóságát és egzisztenciális biztonságát garantáló" kollektív szerződést megkösse a főigazgató – fogalmaznak az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének csütörtöki közleményében.

A szervezők abban bíznak, hogy a főigazgató legkésőbb a sztrájk alatt aláírja a hozzá eljuttatott dokumentumot. Ha ezt nem teszi meg, további munkabeszüntetések jöhetnek – közölték.

A sztrájkot az Operaházban képviselettel és kollektív szerződési jogosultsággal rendelkező három szakszervezet, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete és a Színházi Műszaki Dolgozók Szakszervezete együtt hirdette meg, mert a tavasszal felmondott kollektív szerződés helyett Ókovács Szilveszter nem hajlandó másikat kötni.

Korábban a három szervezet Balog Zoltán emberi erőforrás miniszterhez eljuttatott nyilatkozatában ellenezte Ókovács Szilveszter főigazgatói kinevezésének meghosszabbítását.

Operaház: Rémisztgetik a rajongókat

A Magyar Állami Operaház vezetősége úgy reagált, hogy a három szakszervezeti vezető újra "rémisztgeti az operarajongókat". Legutóbb augusztus elsején hirdettek sztrájkot, eredménytelenül. Azzal szemben, hogy a szakszervezetek szerint "fejenként 130 ezres jövedelemcsökkenéshez vezet a Kollektív Szerződés hiánya", az Opera vezetősége szerint az intézmény dolgozói csupán a munkateher csökkenését érzékelhették.

A korszerűsítés miatt szeptemberben már nem nyitott évadot az Operaház, csak az Erkel Színház üzemel, emellett külföldi turnék vannak, a dolgozók illetménye pedig átlagosan több tízezer forinttal meghaladta a tavaly ezen időszaki bért. Az Opera emellett tartotta magát önkéntes vállalásához és nem indított csoportos létszámleépítést – emlékeztetett a vezetőség.

"Az Opera ezért arra kéri saját művészeit és munkatársait, bérlettel vagy jeggyel bíró nézőit, hogy ne dőljenek be a zavarkeltésnek és ne engedjék, hogy Reformáció500 eseménysorozat legfontosabb dátuma, Meyerbeer A hugenották című nagyoperájának bemutatója besározódjék” – fogalmaznak a közleményükben.

A vezetőség közölte: ha megtartják a sztrájkot, akkor az szerintük jogellenes lesz, és bíróságon támadják meg. Úgy vélik, hogy a szakszervezet konkrét követeléseket nem jelölt meg, csak egy „egyoldalúan összeállított dokumentum aláírásával zsarol”.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.