Sportpályák, futókör, rózsakert, kutyafuttatók, faültetés, az Olof Palme sétány megszüntetése és a Kós Károly autómentesítése – ilyen ötletek vannak a Városliget tájépítészeti megújításának tervében.
Nebbien Henrik kétszáz évvel ezelőtti, eredeti koncepciójának helyreállítását pártolja a Garten Studio, amely tavaly megnyerte a Liget Projekt tájépítészeti terveinek elkészítésére kiírt pályázatot.
A társaság vezetőjével készített interjút a Liget Budapest blogon tette közzé a Városliget Zrt. Ebből kiderül egyebek mellett az, hogy az Olof Palme sétányt erre a bizonyos Nebbien-féle térszerkezetre, illetve a rondó körüli területek visszaalakítására hivatkozva szüntetnék meg, a kerékpárosoknak pedig másik útvonalat ajánlanának.
Az új Néprajzi Múzeum épülete belevágna a rondó szélébe, de Szloszjár György szerint nem vesz majd el többet, mint a mostani parkoló, és egyébként sem volt túl nagy mozgásterük a tervezéskor. „A rekonstruálandó rondó egy csonka kör lesz, ez sajnos adottság” – magyarázta.
Az Olof Palme házat szerinte nem lesz nehéz megközelíteni Olof Palme sétány nélkül, mivel az épület visszanyeri az eredeti, keleti oldali bejáratát. Előtte rózsakert és szökőkút lesz. Valójában egyébként a hátulja volt az az oldala, amelyet most bejáratnak használnak.
A Kós Károly sétány is megszűnik mint autóút, de a nyomvonala megmarad és kockaköves sétánnyá építik át: az út két szélén a két járda ténylegesen zöldfelületté válik, az útnak egy része aszfalt, másik része sima, vágott felületű kőburkolat lesz, így elvileg a korzózók és a biciklisek is kényelmesen elférnének itt.
A Városligeti-tónak lépcsőzetes medret képzelnek el a tervezők, hogy a fölső résznél át tudjon bukni a víz a mederben áthaladó kisföldalatti betonalagútja fölött, és a tófenék egyre mélyüljön aztán az alsó tó felé. Lesznek pontok, ahol a kétméteres vízmélységet is el fogja érni. Szeretnénk elérni, hogy a Széchenyi-sziget körbecsónakázható legyen, és még a visszaállított Páva szigetet körülölelő tóágba is be lehessen evezni egy darabon.
Továbbra is főleg használt termálvízzel táplálnák a tavat, de több ponton eresztenék be, és tisztítóművet is telepítenének. A mostani betonmedret részben megszüntetnék, de ehhez még nincsenek részletes tervek.
A Hősök tere a mostani terveknek nem volt tárgya, a tervezők szerint azonban még zöldebbé tehető, főleg akkor, ha a díszburkolat körüli aszfaltot felszámolják.
A liget délnyugati sarkában lesznek a sportterek és egy játszótér, több emelet magas, hálós mászóka- és csúszdarendszerrel.
A futókört 2 kilométer hosszúra és 1,8 méter szélesre tervezték, hogy két futó kényelmesen elférjen rajta egymás mellett. Az Ajtósi Dürer sorhoz közel, a Vakok kertje alatt lesz egy új létesítmény, egy kisebb sporttelep az iskolásoknak. Az ezt körülvevő 200 méteres futókör négysávos lesz. A PECSA melletti régi betonos pályákat megszüntetik.
Két zárt és egy nyitott kutyafuttatót terveztek az új Városligetbe. A kiszolgáló épületrendszer egységes lenne, faburkolattal, áttetsző falakkal. Lesz köztük három vendéglátóhely és kilenc új illemhely is.
A kivitelezés a tervezők számításai szerint nettó 15 milliárd forintba kerülne. A kiviteli tervek első üteme 2018 áprilisára lesz kész.