A Star Wars-nap és a gyereknap egyébként is közel van egymáshoz, de nincs az a felnőtt rajongó, aki ne tudna órákig elveszni a galaktikus atlasz térképeiben. A gyereknap és a könyvhét közeledtével ajánlunk öt friss kiadványt, ami nem hiányozhat a Csillagok háborúja kedvelőinek polcáról.
Ha van olyan popkulturális termék, amiért felnőtt és gyerek egyszerre képes fanatikusan rajongani, akkor az a Star Wars. Épp ezért nincs is nagyon értelme egyes könyveknél szétválasztani, hogy milyen korosztálynak való, hiszen például egy színes galaktikus térképben ugyanúgy el tud veszni egy negyvenes geek, aki még moziban látta az eredeti trilógiát és egy nyolc-tízéves gyerek, aki még az előzményfilmek bemutatásakor sem élt.
Ahhoz persze sosincs szükség aktualitásra, hogy könyvet ajándékozzunk, ettől függetlenül mind a Star Wars-univerzum (május 4: Star Wars-nap, május 25: Star Wars 40), mind a gyerekkönyvek (gyereknap, ünnepi könyvhét és gyermekkönyvnapok) felől nézve ideális időpontban jelentett meg több kiadványt is a Kolibri kiadó.
Egyértelműen a legkimerítőbb darab, 368 tömény oldal, amelyen keresztül George Lucas harmincas évekbeli inspirációitól egészen a Zsivány Egyes 2016-os bemutatójáig napra pontos részletességgel, elképesztő mennyiségű és minőségű képanyaggal vehetjük végig a saga történelmét. A tények szerelmeseit az ájulás kerülgeti majd a vaskos kötet, de ha valaki csak egyetlen Star Wars-kiadvánnyal kívánja gazdagítani a könyvespolcát, akkor ez a kötelező darab.
Részlet a könyvből:
1979. március 5. – Jeges fogadtatás
Egy tíznapos etappal megkezdődik A Birodalom visszavág forgatása a télen csak vasúton megközelíthető norvégiai Finsében, de egy teljesen váratlan vihar három méter hóval temeti be az előre kiásott árkokat és a forgatócsoport felszerelését, és a települést is elvágja a külvilágtól. A fagypont alatti hőmérséklet és a kamerák használatát csaknem ellehetetlenítő vakító hó dacára Kershner úgy dönt, hogy leforgatják az első jelenetsort, Luke szökését a wampa nevű jégszörny barlangjából. A stáb a szálloda hátsó ajtajából filmez, hogy a kamera ne fagyjon be, míg Mark Hamill a hóban rohan.
2. Star Wars – Galaktikus atlasz
Talán minden gyerek szívesebben hordaná iskolatáskájában a föciórák kényelmetlenül nagy kelléke helyett a Coruscant, a Yavin 4 vagy épp a Jakku térképét, élővilágát és rövid történelmét tartalmazó Galaktikus atlaszt. De ez az a kiadvány, amit a felnőttek is simán elővehetnek időről időre, akár a Mustafar lávabolygóját, akár a Dagobah ismeretlen világát akarják a filmek által bemutatottnál kicsit jobban feltérképezni.
A rajongók számára nagyon hasznos lesz a rögtön a könyv elején felbukkanó kétoldalas galaxistérkép, amelyről nagyon látványosan kiderül, milyen távolságot kellett megtennie Luke-nak a Hoth-Dagobah-Bespin útvonalon, a történelmi személyiségek tárában pedig tablószerűen jelennek meg a saga legfontosabb alakjai, Ackbar admirálistól Yodáig.
Gyakorlatilag az Évről évre ellentéte: 72 oldalával viszonylag vékony, egyértelműsítő, címszavakban mesélő könyv, amelyben nagyrészt Az ébredő Erő történéseire, karaktereire koncentrál, az egyes fejezetek között pedig logikai feladványokat (kedvencünk az egyébként külön foglalkoztatókönyvet kapó, Waldo-féle Hol van a vuki?), társasjátékot, keresztrejtvényt találunk, a végén pedig Zsivány Egyes-poszterek közül válogathatunk.
Érezhetően kisebbeknek lett kitalálva, de annyira egyszerűen fogalmaz, hogy például Az ébredő Erő megválaszolatlanul hagyott kérdéseit listázó Filmrejtélyek fejezet remek emlékeztetőül tud majd szolgálni a nyolcadik epizód decemberi premierje előtt.
4. Jedi Akadémia 2. – A padavan visszatér
Jeffrey Brown rajzolóként és íróként is jegyzi képregényszerű gyerekkönyveit, és ugyan saját figurákkal is dolgozik több művében, néhány éve teljesen ráállt a Star Wars-vonalra, a kicsiknek olyan kedvenceket szerezve, mint a Darth Vader és fia, a Darth Vader kicsi hercegnője, a Jó éjt, Darth Vader! vagy a Jedi Akadémia. Most utóbbihoz készített folytatást, amelyben a Jedi-iskolában Yoda osztályába járó fiú, Roan már pilótaképzésre is jár.
Varró Dani ajánlása:
A Jedi Akadémia attól jó, hogy a sok star warsos külsőségen átsüt a személyes hitelesség, hogynemondjam a hideg űrön a lélek melege. Ezért szerettük annyira Misivel, és emiatt várjuk izgatottan a folytatásokat.
5. A Jedi útja
Túlzás lenne azt állítani, hogy az Erő világos oldalának bibliájával állunk szemben, de a történet szerint Luke Skywalker által egy hajó roncsai közt megtalált jegyzetfüzet teli van olyan elméleti és gyakorlati tudnivalókkal, amelyek egy Jedi számára elengedhetetlenek. Mivel ez így önmagában nem lenne túl hasznos, az író csavart egyet a dolgon, és különböző ismert szereplők (Anakin, Obi-Wan, Qui-Gon, Dooku, Ashoka stb.) széljegyzeteivel látta el az oldalakat, amelyek gyakran humorosak, főként amikor egymással vitatkoznak a mesterek és tanítványok a lapszéleken.
Részlet a könyvből:
Mivel az együttérzés és végeredményben a szeretet is az Élő Erőből fakad, szerintem ezek a kódex állításaival szemben nem hátráltató tényezők.
– Q-GHát igen – talán ezért nem volt Qui-Gon a Tanács tagja!
– Anakin
40 éves a Csillagok háborúja, de csoda, hogy egyáltalán elkészült
Már 1977-ben is a nosztalgiáról szólt a Star Wars, George Lucas leginkább a saját fiatalkora romantikus kalandfilmjeire alapozta a történetet. Egy autóbalesettől a katonaságon át a jogdíjvitákig sok minden keresztbe tehetett volna az űropera elkészülésének, de amit Lucas komolyan gondolt, azt végig is vitte.
Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!