Kult Bicsérdi Ádám 2016. szeptember. 14. 17:20

"Mint amikor felkészülsz egy pattanás kinyomására"

Tiniként még Red Hot Chili Peppers-feldolgozásokat játszottak, most meg együtt lóghattak Anthony Kiedisékkel. Az egy.két.há új részében bemutatkozó Kamikaze Scotsmen az utóbbi évek egyik legösszetettebb, Radiohead-, Bartók- és Kraftwerk-hatásokat is felmutató lemezét jelentette meg idén. De miért juttatta eszünkbe nem csak a nevük, hanem a humoruk is a Monty Pythont?

egy.két.há
Friss cikkek a témában

Vajon a Kamikaze Scotsmen tagjai is annyira abszurd és lehetetlen küldetésre vállalkoztak azzal, hogy ma Magyarországon nehezen behatárolható, a prog-, a psych-, a krautrock határán táncoló lemezt jelentettek meg, mint a banda nevét adó Monty Python-jelenet szereplői, a várfalról önként leugró skótdudás alakok?

A válaszhoz elég kis időt tölteni a pécsi gyökerekkel rendelkező zenekar közelében: a Kamikaze Scotsmen másfél-két évig tartó, a magánéletben és a zenekar tájékán is viharosabb időszakot zárt le a májusban megjelent, Modern Day Gardening című lemezzel, így most leginkább egy ötletekkel teli, új lendületet kapó zenekar benyomását keltik. Lehet, hogy nehéz, vagy a szokásosnál hosszabb idő alatt beütő zenét csinálnak, de a kedvenc előadóik is ilyenek, és ahogy Fülöp Bence, a basszusgitáros fogalmaz, felszabadító, hogy nem a zenekaron múlik az egzisztenciájuk.

A Modern Day Gardening teljes egészében:

Úgy szóljon, mintha ott ülnél a zenekarral egy szobában

Ebből persze nem az következik, hogy a Kamikaze Scotsmen csak a saját maga szórakoztatására csinált lemezt, sőt épp ellenkezőleg. Ez direkt a legkönnyedebb, a maga módján legpoposabb lemezük, a korábbi két EP (Prologue, ARK) után. Igaz a rendbetételről, a lélek kigyomlálásáról szóló album nem a legszerencsésebb időpontban jelent meg. A nyári fesztiválszezon előtt jött ki, és a lemezbemutató után sem koncertezett sokat a Kamikaze. De a banda szerint ez nem is akkora baj, Menyhei Ádám, billentyűs és énekes azt mondja, az intenzív lemezfelvétel amúgy is kivett belőlük annyit, hogy szükségük volt a pihenőre.

„Nekem kívülről úgy jött le, hogy Marcinak (Bognár Márton – a Kamikaze dobos-gitárosa) és nekem a katasztrófa felé közelített a stúdiózás előtt a magánéletem, Ádám meg épp összeszedte magát” − vallja Bence, amit Marci egy hasonlattal tesz még kézzelfoghatóbbá: „olyan hangulatban mentünk be, mint amikor felkészülsz arra, hogy kinyomsz egy pattanást”.

(Balról:) Zsuffa Aba, Bognár Márton és Menyhei Ádám
Asszonyi Eszter

A Kamikaze Scotsmen végül kilenc napot töltött a Kazoo stúdióban (itt dolgozott például a sorozatunkban korábban bemutatott Muriel is), teljesen elszigetelten. „Nagyon klassz volt, hogy itt magunkra zárhattuk az ajtót, eléggé rocksztárnak érezhettük magunkat pár napig. Kaptunk egy lehetőséget és éltünk vele” – meséli Marci, de Bence azért árnyalja kissé a képet: „úgy mentünk be, hogy ebből vagy nagyon jó, vagy katasztrofális dolog fog kisülni. Voltak ugyan jó témák, riffek, szövegkezdemények, de ezek ott álltak össze igazán számokká a stúdióban”.

Az, hogy a stúdiózás végül nem katasztrófába fulladt, a zenekar szerint főleg két embernek, a stúdiómunkálatokba egyfajta producerként beszálló Zsuffa Abának, és a hangmérnöknek, Miskolczi Mártonnak köszönhető. „Aba nagyon kellett ahhoz, hogy ezek a dalok összeálljanak. Ő egészen másképp gondolkodik a zenéről, mint én. Én elszállósabb, folyósabb témákat hozok, ő jó értelemben szögletesebb ennél” – meséli Marci, aki szerint jót tesz a bandának élőben is, hogy hol ő, hol Aba ül be a dobok mögé.

Asszonyi Eszter

Az inkább az elektronikus szcénából (egyik projektje például az Analog Balaton) érkező Aba ugyanis a kilencnapos elvonulás után hivatalos zenekartaggá vált, olyannyira, hogy elmondása szerint még csajozni is tudott a frissen megjelent lemezzel a pesti éjszakában. „Igaz, rengeteg 30 és 40 év közötti férfiismerősöm is lett a Facebookon hirtelen, miközben a Kamikazénak meg tini thai lányok írnak.”

„(Miskolczi) Marcit akár hajnali háromkor is fel lehetett ébreszteni egy ötlettel. Beleszívott a cigijébe, és a legnagyobb higgadtsággal kezelte a hülyeségeinket. Ez nagyon sokat segített. Ráadásul már az első felvételek is úgy szóltak, ahogy szerettük volna. Én előtte azt mondtam, azt a hatást szeretném elérni, mint amit a Radiohead In Rainbows című lemezénél, ahol szinte azt érzed, hogy ott ülsz a zenekarral a stúdióban. Nem steril, hanem élőbb a hangzás” − avat be minket a dalok hátterébe Marci.

A Modern Day Gardening a sok szerteágazó hatásból (Kraftwerk, Bartók, Radiohead) végül egységes hangzást kapott, igaz, a lemez második fele a kezdő, könnyebben emészthető dalok után a vinyl-korszakra jellemzően „B-oldalas”, tehát a több türelmet kívánó, agyasabb szerzeményeké lett. Ez a hangulati ív osztotta meg leginkább a lemezt meghallgatókat, Bence szerint az őszintébb kritikák, észrevételek a hosszabbra eresztett számokat nehezményezték.

Lassabb, de jobb a demokrácia

Mit is takar az egy.két.há?

Tavasszal indítottuk el egy.két.há címen a több figyelmet érdemlő előadókról, zenekarokról szóló sorozatunkat. Főleg azért, mert azt gondoljuk, a magyar zenei élet jelenleg kifejezetten izgalmas időszakát éli, de ez nem feltétlen jelenik meg a mainstream felületeken.

A sorozat eddigi részei:Mongooz and The Magnet, MurielThe ImmigrantsJónás Vera ExperimentGrand Mexican WarlockiamyankEsti KornélBlahalouisianaGustave TigerMörkJunkie Jack Flash, The Best Bad Trip

Grafika: Ferenczy Dóra

Több zenekar is szívesen hangoztatja, hogy demokratikus módon döntenek minden kérdésben, de ez Bencéék szerint valójában kevés banda estében van így. „Azért előbb-utóbb ki lehet érezni, hogy kinek a projektje egy-egy együttes, de nálunk tényleg nincs főnök, emiatt jutunk el lassan, sok vita árán a végeredményhez.” A Modern Day Gardening dalait is közösen alakították, a szövegek akár egy számon belül is több tagtól származnak. A These Hills című dal például rengeteg verzió után egy mosogatás közben nyerte el a lemezen hallható formáját, de Marci és Ádám sorai is megtalálhatóak a szövegben.

A nagy demokrácia persze nem magától alakult ki a Kamikaze Scotsmenen belül: a három alapító tag már tiniként együtt zenélt egy Red Hot Chili Peppers-tribute bandában (egyik lakáskoncertjükön gyanús folt is keletkezett a nappaliban, de a szülők szemet hunytak a történtek felett – csak hálával tartozunk nekik ezért).

Később, közös rajongásuk tárgya után más-más irányba mozdultak zeneileg (Marci például a zseniális nevű Larsson and the svéds nevű zenekarban játszott), végül aztán amikor már mindhárman Pesten éltek, újra felmerült a közös zenélés ötlete. Olyannyira nagy volt az egymásra találás, hogy az első próbákon már sorban születtek az első Kamikaze-számok.

Fülöp Bence
Asszonyi Eszter

Mostani, Abával kibővült felállásukban ezt a kreatív lendületet éli meg újra a csapat. „Az nagyon kifejező szerintem a mostani állapotunkra, amit Ádám mondott az egyik megbeszélésünkön. Arról dumáltunk, mire pályázzunk az NKA-nál, és mindenki a lemezfelvételt javasolta, amikor Ádámban felmerült, hogy egy lemezt csináljunk magunknak, a másikat meg a pályázat keretében. Ennyire gyűlnek most a dalötletek” − jellemzi a Kamikaze jelenét Aba.

Flea-ék majdnem benéztek a próbatermükbe

A kreatív folyamatokat majdnem a nagy közös kedvenc Red Hot Chili Peppers is inspirálta: a Kamikaze tagjai ugyanis ott voltak az ominózus The Qualitons-koncerten (azaz, pardon, Kváléjsönsz, Marsi Anikó-módra), ahol Anthony Kiedisék is felbukkantak (Menyhei Ádám konkrétan a Qualitonsban is játszik). A rövid haverkodás után jött Ádám levele a zenekar tagjainak, hogy mit szólnának hozzá, ha a Chili használná kicsit a próbatermüket. „Mindenki röhögött egy jót először, aztán amikor kiderült, hogy tényleg van rá esély, akkor azért feltöltöttük a hűtőt, hátha…” – meséli Aba. Végül nem jött össze a próba, de Ádám a színpad mellől nézhette a budapesti RHCP-koncertet, majd lóghatott a zenekar tagjaival.

Asszonyi Eszter

Ha azonban valamit az RHCP-nek kéne tanulnia a Kamikazétól, az a közönség felé intézett kommunikáció: jól jellemzi a Kamikaze Scotsmen, és főleg Ádám humorát az a sztori, amely még a Börzsönystock fesztiválon történt. „Épp a lehető legfelszabadultabb hangulat uralkodott már a kis barátságos fesztivál harmadik napján, mindenki elengedett mindent, amikor a koncertünk közben, fél óra után Ádám először szólalt meg. Elmondta, hogy nagyon jó ez a koncert, meg a hangulat, meg a fiatalság, de azért ne feledjük, holnaptól már a gondok, aggodalmak várnak ránk, aztán jön az öregség, és végül, elkerülhetetlenül a HALÁL. De azért még ma este kicsit érezzük jól magunkat”. Kell ennél jobb átvezető szöveg két szám között?

A Kamikaze Scotsmen ma, azaz szeptember 14-én játszik az A38 tetőteraszán a Napokon társaságában.

Van Damme és a többiek - ilyen volt a Lollapalooza és Berlin

Sünök, biológusok, David Bowie-emlékhelyek, és a Radiohead. Két nap Berlinben, a Lollapalooza fesztiválon és nem csak ott.

Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!