Kult hvg.hu 2016. augusztus. 22. 10:34

Hugo-díjas lett Az ötödik évszak

Kiosztották a sci-fi, illetve fantasy irodalom legjelentősebb díját, az egyik Hugót egy nemrég magyarul is megjelent regény kapta.

Kiosztották a sci-fi, fantasy műfaj legrangosabb irodalmi díját, a Hugót. A kansasi MidAmeriCon II-on tarott rendezvényen a regény kategóriában Nora. K. Jemisin: Az ötödik évszak című könyve kapta a díjat. A posztapokaliptikus regény a Könyvhéten magyarul is megjelent az Agave gondozásában. Az ötödik évszak erős mezőnyben kapta meg az elismerést: a jelöltek közt volt Naomi Novik: Rengeteg, Neal Stephenson Sevenes: A hét Éva, illetve Ann Leckie: Ancillary Mercy című könyve is, mindhárom nyert korábban különböző irodalmi díjakat.

Nora  K. Jemisin pályája felívelőben van: épp a múlt héten jelent meg Az ötödik évszak folytatása The Obelisk Gate címmel, amit a szaksajtó máris imád. De az írónő emellett dolgozik már egy új regényen is, plusz nemrég elfogadta a New York Times könyvkritikusi állását is.

Jemisin 1972-ben  született  Iowában, jelenleg  Brooklynban  él, és az írás mellett karriertanácsadással foglalkozik. A  2000-es években novellákat írt, az első regénye 2009-ben jelent  meg (The Hundred Thousand Kingdoms), és azóta igyekszik évente egyet befejezni. Kedvenc műfaja a fantasy, de ezekben sokszor aktuálpolitikai kérdéseket feszeget. Gyakran visszatérő témái a nemek közti különbségek, a kulturális konfliktusok és az elnyomás. Többször jelölték már a Hugo-, Nebula- és World Fantasy-díjakra, s noha nyerni még nem tudott, a műfaj  elemzői egyetértenek abban, hogy munkássága rendkívüli fontossággal bír, szerepvállalása kiemelkedő a fantasy megújításában.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.