Miközben a Brexit nyomán Frankfurt a pénzügyi elit átköltözésére készül, a főpolgármester egy kis pesti könyvesboltban tárgyal.
A németek azt üzenik, hogy a demokrácia történelmi viharokon és fordulatokon keresztül is átmenthető és átmentendő. Legalábbis ez lehet az egyik olvasata – és a helyszínre, az Atlantisz Könyvsziget polcain sorakozó történelmi kötetekre való tekintettel nem is valószínűtlen olvasata – annak, hogy Peter Feldmann, Frankfurt főpolgármestere milyen ajándékkal kedveskedett egyik itteni vendéglátójának. A Majna-parti nagyváros Pál-templomának képét adta át Miklós Tamás filozófusnak, a főképp bölcseleti művekről ismert Atlantisz kiadó igazgatójának. Ami első pillantásra turisztikai szuvenírnek tűnik, az valójában a német demokrácia bölcsőjének ábrázolása. Tudni illik, hogy a korabeli polgári forradalmi hullám részeként 1849-ben a Paulskirchében fogadta el a frissen megválasztott nemzetgyűlés az új alkotmányt, ám nem sokkal később már katonai erővel zavarták szét azt, ami a nemzetgyűlésből maradt – idézi fel a metszet.
De menjünk sorjában. Miért egy könyvesboltban kezdi budapesti látogatását egy német politikus és népes kísérete? Miért innen indul tárgyalni hivatali partneréhez, Tarlós Istvánhoz? Azért, mert a mindenkori főpolgármesterek politikai színezetétől függetlenül Frankfurt és Budapest – két partnerváros – 1994 óta az Atlantisz védnöke. Már a kiadó első, akkor még Váci utcai boltjának avatásán is ott volt Frankfurt első embere is (akkor a szociáldemokrata Andreas von Schoeler, akit aztán sokáig, 17 éven át a kereszténydemokrata Petra Roth követett), ezt emléktábla jelzi a mostani, Anker közi boltban. Hogy ez a védnökség mennyire fontos a két város kapcsolatában, azt Tarlós is szóbahozta, amikor kollégájával találkozott.
Az Atlantisznak is fontos ez a védnökség a filozófiai, történeti és hasonló művek magyar nyelvű közzétételéhez. És a védnökség nem első sorban pénzt jelent. A forintban és euróban mérhető ráfordítás az, hogy a nevezetes könyvvásáron Frankfurt évtizedek óta segíti az Atlantisz részvételét, amely így immár alighanem az egyetlen magyar kiadó, amely önállóan szerepel ott, Budapest pedig belvárosi irodát és raktárat bocsát a könyvprogram rendelkezésére. Fontosabbnak tartja azonban Miklós Tamás kiadóigazgató és -alapító, hogy a két nagyváros védnöksége morális támogatást jelent a kiadó nemzetközi pályázataihoz, amelyek nélkül nem lehetne megjelentetni a filozófiai, társadalomtudományi és művészetelméleti műveket.
A frankfurtiak persze nem csak a könyvek miatt jöttek Budapestre. Az már politika, hogy a szociáldemokrata Peter Feldmann – aki 2012-es hivatalba lépése óta mostanáig várt budapesti látogatásával – kijelentette: a szó, az irodalom, a sajtó szabadsága nem maradhat említés nélkül. Aztán elindult Tarlós Istvánhoz is.