A tavalyi budapesti Csontváry-tárlat idején nem győzte a kormány megnyugtatni a pécsieket, hogy a kiállítás után visszaszállítják a pécsi múzeumba az értékes, nehezen szállítható képeket. Végül vissza is kerültek a festmények, ám most megint kezdhetnek aggódni a baranyai múzeumért.
Az építészkamara honlapján (és egy külön, regisztrációt igénylő honlapon) ugyanis néhány hete megjelent egy pályázat „Álmodj otthont Csontváry képeinek” címmel. Eszerint a Miniszterelnökség kreatív ötletpályázatot hirdet „Csontváry Kosztka Tivadar alkotásait méltó módon bemutató kiállítótér tervezésére, valamint lehetséges magyarországi helyszínének megtalálására”. A nyilvános pályázat összdíjazása 16 millió forint.
A tender „teljes szabadságot biztosít a kiállítótér jellegére és Magyarországon belüli elhelyezésére vonatkozóan és annak megvalósításra nem vonatkozik sem formai, sem egyéb kötöttség”.
A különc festő műveit bemutató tér helyének megtalálására, kialakítására és megformálására vállalkozó pályázók munkáit építészeti, tájépítészeti, belsőépítészeti, multimédiás, illetve képzőművészeti megoldásai alapján díjazzák. Több pályázat díjazására is mód van, a legnagyobb elérhető díjösszeg 6 millió forint, de minden pályázó csupán egyetlen munkával vehet részt a megmérettetésen.
Mint írtuk, Lázár János még novemberben jelentette be, hogy kiírnak egy elhelyezési ötletpályázatot egy új Csontváry-múzeum létrehozására, akkor azonban meg is jelölte a helyet: a Nyugati pályaudvar mögötti rehabilitálandó területet. Akkor arról volt szó, hogy a mester hat nagyméretű alkotása lenne ott látható.
A Honvéd Főparancsnokság épületében rendezett kiállításra júniusban szállították Budapestre a festő műveit az 1973 óta létező pécsi Csontváry Múzeumból. és bár sokan kételkedtek, hogy a képek visszakerülnek-e a városba, de azóta újra ott láthatók.
Őri László, Pécs alpolgármestere novemberben úgy nyilatkozott, hogy a festmények számára a jelenlegi múzeumépületben kiváló körülmények adottak. A palotát a pécsi egyházmegye nemrég újíttatta fel.