Kult Balkányi Nóra 2016. március. 29. 11:53

Mindenkinek meg kell halnia – a Trónok harca szereplőivel beszéltünk

Hiába nincs még hatodik könyv, hatodik évad már van, és április 25-én indul is az HBO-n. Ez önmagában elég izgalomra adhat okot, de minden tök mindegy, míg válasz nem érkezik a kérdésre: mi van Jon Snow-val? Összesen 14 színésszel találkoztunk Londonban, elsőként az Arya Starkot játszó Maisie Williams és az arcnélküli emberként visszatérő Tom Wlaschiha beszélt az új részekről.

„Arya mindig erős volt, talpra állt, valahonnan kapott segítséget, nem hunyt ki benne a szikra. De most tényleg brutális, min megy keresztül. Először látjuk igazán összetörve. Csak az a kérdés marad, miért van még mindig itt.”

A 18 éves Maisie Williams azt mondta, Aryának az új évadban arra kell rájönnie, valóban arcnélküli emberré szeretne-e válni. Ha így van, akkor el kell engednie saját történetét, a múltját – és vele halállistáját. „Nem csak pár nevet hajtogat, akiket meg akar ölni. Az a lista az élete hosszú évek óta.”

Arya, miután a Sokarcú Istent szolgáló papok szerint önfejűen gyilkolt, büntetésképp megvakul (Maisie Williams )
HBO

Ég és hét pokol

Williams, mint a stábban mindenki, lassan egy éve hajtogatja: a sorozat legszeretettebb fickója (Havas Jon) meghalt a sorozatban, amiben amúgy mindenki meghal. Ezt nem hiszi el senki, de tovább sosem jutunk. A Trónok harcában kőtojásból születnek sárkányok, árnyak gyilkolnak királyt, szimpatikus óriások menekülnek, és kevésbé szimpatikus szuperzombik hőzöngenek. Bármi megtörténhet, és a lényeg: a holtak így vagy úgy, de képesek feltámadni.

Az egyszerre legtorrentezetebb és legnagyobb hasznot hozó, legmegosztóbb és legnépszerűbb, vagy egyszerűen csak a legtöbb Emmy-t begyűjtő sorozat körüli hype két dolog miatt ért csúcsra. Az egyik a sokat emlegetett Jon Snow-kérdéskör, a másik pedig a tény, hogy elfogytak a filmes verzió alapjául szolgáló, a fantasy műfaját megújító könyvek.

Az író George R. R. Martin letette a nagyesküt, hogy időben szállítja az új részt, de nem sikerült neki (január 2-án, blogján írta meg, mennyire restelli). A regényfolyam első része még 1996-ban jelent meg, ezt követte négy könyv, a hatodikat pedig 2011 óta várják oly sokan. Az HBO két alkotója – David Benioff és Dan B. Welsh – mindenesetre már nincsen köztük.

Könyvalapanyag nélkül most tényleg mindenki a sötétben tapogatózik (kivéve persze talán a sorozatot lelkesen követő Barack Obamát, akinek vannak bizonyos előjogai).

 

„Mi sem tudjuk, mi lesz” – mondta a Jaqen H'gharként a második évad után újból megjelenő Tom Wlaschiha. „Az én karakterem nem is jelent meg később a könyvekben, szóval igazából részemről oké, hogy Martin ilyen lassan halad” – viccelődött. Wlaschiha pár hónappal azelőtt tudta meg, hogy újra Trónok harca-szereplő lesz, hogy elkezdték volna forgatni az ötödik évadot.

„David és Dan ugyan mondták még régen, hogy talán visszahozzák Jaqent, de hát a Trónok harcában annyi minden megtörténhet. Erre nem tudtam alapozni.”

„Az én karakterem nem is jelent meg később a könyvekben, szóval igazából részemről oké, hogy Martin ilyen lassan halad” (Tom Wlaschiha)
HBO

A tél itt van

Az HBO a hatodik évaddal kapcsolatban minimális információt csepegtet. A tavaly idő előtt kiszivárgott első négy rész után ez egyrészt érthető, másrészt miért ne titkolóznának? Bármi is lesz, azt millióan nézik majd. Amit a 2011 óta futó sorozat a hatodik évad előtti feszültségkeltésben elért, már nem igazán lehet túlszárnyalni. Az új évad zseniális húzással a Wicked Game-re építő előzetese már több mint 26 millió 600 ezer (!) megtekintésnél jár (a trailert hamar kockákra szedték a rajongók, hogy megtippeljék, kinek és mennyi vére folyik még el Westeroson).

„Sosem izgultam a forgatókönyvek olvasásakor. Nem lehet baj, mert Arya él a könyvekben – na, ezt idén tök elfelejtettem” – mondta Williams. „Könyv nélkül minden rizikósabbá vált, de filmesebb megoldásokat is használunk. Arya története tíz részen keresztül folyamatosan zajlik, most nem kellett elrendezgetni az útját itt-ott bevágva egy-egy jelenetet. A sorozat saját idővonallal dolgozhat, ez látványos.”

Könyvalapanyag nélkül most tényleg mindenki a sötétben tapogatózik
HBO

Annyit biztosan tudunk, hogy Arya, miután a Sokarcú Istent szolgáló, amúgy elég para papok szerint önfejűen gyilkolt, büntetésképp megvakul. Továbbhalad a kiképzésén. „Kellemetlen volt abban a fehér kontaktlencsében forgatni, de mindig sokan kísérgettek. Fizikailag elég megterhelő volt, de nem baj, szenvedést kellett játszanom.”

Williams szerint itt volt az ideje annak, hogy vezetőfigura jelenjen meg Arya életében – főleg ahhoz képest, amin keresztülment (röviden összefoglalva kivégzések és kínzások mentén él kábé 12 éves korától).

„Kell tanulnia valamilyen rendet, és végre valaki határozottan lép fel. Jaqen keményen, de korrekten kezeli Aryát. Szerintem látja benne a tüzet, a gyilkost. Megpróbálja felkészíteni a jövőre” – folytatta. Wlaschiha azt mondta, sokan félreérthették a karakterét, hiszen a második évadban egyfajta segítő barátként támogatta Aryát. „Ez nem azt jelenti, hogy Jaqennek nincsen más oldala. Nem tudom, igazából mi lehet a célja, vagy van-e rejtett szándéka. Az biztos, hogy számára az egyetlen igazi hatalom a Sokarcú Isten.”

Kenyeret, cirkuszt?

A Trónok harca a rengeteg erőszakról és szoftpornóig simán jutó szexjelenetekről is ismert, de a David Benioff és Dan B. Weiss által megálmodott és írt sorozat nem kenyeret és cirkuszt fantasy. Az elmúlt években világjelenséggé nőtte ki magát. A könyveket író, majd a sorozatban producerként is dolgozó George R. R. Martin által létrehozott világ túllépett a sárkányos-varázslós kereteken. A karakterek szövevényes kapcsolata és a háttér részletgazdagsága nem Thomas Mann, de nem is szimpla, irodalmi szinten felejthető fantasy-sztori.

 

Az erős alapanyagot saját gyártású sorozathoz jó érzékkel és jókor találta meg az HBO. A Trónok harca a merész és sokszor zseniális eredményeket hozó „sorozat az új film” gondolkodás egyik legismertebb és színvonalában is legerősebb terméke lett az AMC-s, netflixes vagy FX-s vetélytársak mellett (például Breaking Bad, House of Cards vagy Fargo). Az alkotók kevesebb kompromisszummal dolgozhatnak, mintha egy országos tévécsatorna vagy Hollywood bizonyos törvényei kötnék őket. Részeken vagy évadokon keresztül konzekvensen építhetnek fel karaktereket, történeteket, világokat. Az eredmény akár több kontinensen zajló forgatást, gigantikus csatajeleneteket, erős forgatókönyveket és jó szövegeket is hozhat.