Egyedülálló kiállítást rendezett a spanyolországi Málaga idén megnyílt kulturális és művészeti központja, az El Centre Pompidou novemberben: a város éttermeinek séfjei olyan ehető műveiket mutatták be, amelyeket művészeti alkotások ihlettek. A látogatók ezúttal a tárlatot nemcsak megszemlélhették, de tetszés szerint választhattak közülük és elfogyaszthatták őket.
A 20. század egyik legjelentősebb avantgárd festőművésze, Pablo Picasso szülővárosában, az andalúziai Málagában épült fel és nyílt meg idén márciusban a párizsi Georges Pompidou Központ első fiókintézménye. A helyiek által népszerű nevén El Cubo névre keresztelt, valóban kocka alakú, kívül színes üvegpanelekkel fedett építmény hűen tükrözi a művész alkotói szellemiségét.
Ebben a kulturális közegben – amelynek figyelmet érdemlő a modern képzőművészeti gyűjteménye – rendezték meg az intézmény főtámogatója, a Cruzcampo Alapítvány kezdeményezésére a Málaga tudja mi a művészet (Málaga sabe de arte) című gasztronómiai kiállítást és hetet. A Cruzcampo Sörgyárhoz kötődő alapítvány, valamint több helyi múzeum karöltve a Pompidou Központtal azt ösztönözte, hogy a bemutatott harapnivalók, tapasok a képzőművészet, valamely művészeti alkotás, illetve művész inspirációja alapján szülessenek meg, illetve készüljenek el.
Az ötlet egy fordított változata annak, amikor a festőművészek vásznain jelennek meg ételcsendéletek, különböző gyümölcs-és ételkompozíciók. A legjobb málagai séfek örömmel tettek eleget a kihívásnak és vállalkoztak a feladatra, amely a képző- és konyhaművészet nagy találkozását jelentette számukra, s egymás kölcsönös népszerűsítését.
Az El Cubo látogatóinak érdeklődését méltán felkeltő kiállításon 20 séf szerepelt alkotásaival, olyan sikerrel, hogy máris többjük tervezi, felveszi étterme étlapjára az ehető műveket.
A séfek közül a teljesség igénye nélkül említi az El País Ivan Bravót, a Boutique Hostel Batik éttermének szakácsát, őt a holland Maurits Cornelis Escher metszetein ábrázolt formabontó geometrikus alakzatok sarkallták a polippal töltött kenyérgömbök kitalálására.
A népszerű málagai taberna, a Cantarrana – állítólag itt kínálják a legjobb tapasokat – szakácsnője, Ascension, Picasso Guernica című festményének hatására alkotta meg fűszeres mártással készített bikafarkas sült paprikáját.
A tengeri panorámát nyújtó kikötői étterem, a Kaleido séfje Andrés Romero különleges formában tálalta bélszín szeletkéit gombakrémmel körítve, a különböző gombák színei pasztellhatású színskálát adtak ki egy festőpalettán.
Míg Marian Teodor tapaskreációját a La Tranca tabernából, maga a málagai Pompidou Központ színes üvegpanel borítása – a francia konceptuális művész, Daniel Buren alkotása – inspirálta.
Ez a kreatív kiállítást csak egy kóstolóval együtt lehetett teljes, ezért a szemrevételezés után az El Cubo büféjében a látogatók a nekik legjobban tetsző tapasműveket egy pohár Cruzcampo sörrel kísérve három és fél euróért (cirka ezer forint) elfogyaszthatták, és tetszésük szerint haza is vihettek belőlük.