Két és fél napon át pörögnek a golyók és csattognak a flipperkarok az újlipótvárosi Radnóti utcában - itt, a Flippermúzeumban rendezik meg a magyar nyílt flipperbajnokságot, a Hungarian Pinball Opent. Nem hagyhattuk ki.
Az, hogy a magas- és a tömegkultúra közti határok viszonylagosak, vagy nem is nagyon léteznek, az - hogy éppen egy hazai popkulturális kulcsprodukció, a Macskafogó ismert fordulatának egyik szavát használjam - közismert. Mégis, amikor ez a tény egy újlipótvárosi pincében jön szembe, mit jön szembe, árasztja el az ember látóterét és ragadja meg mindenféle érzékszerveit, az azért mégis csak egészen különleges élmény.
Hogy csak a történet egyik - egyáltalán nem mellékes - értelmezési- és metasíkját vegyük, miszerint egy pincébe megyünk le, ami régen sztriptíz bár volt, ma pedig múzeum. Ráadásul két és fél napig egy verseny helyszíne. Ahol rendes napokon szigorúan tilos az alkoholfogyasztás, most azonban - zártkörű rendezvény lévén, természetesen úgynevezett kulturált körülmények között - fogy a sör és azért némi rövid is lecsúszik. Múzeum is, popkulturális fétistárgyak aranybányája is, egy kicsit játékterem, egy kicsit sporthelyszín - mi az? Szabad a gazda?
Arról a Flippermúzeumról van szó, melyről másfél évvel ezelőtt a hvg.hu az elsők között adott hírt, arról, amelyre idén tavasszal rászállt az adóhatóság, ám amely végül, augusztus végén újranyithatott.
Ez a tényleg egészen elképesztő gyűjtemény ad helyet egész hétvégén a Magyarországon második alkalommal megrendezésre kerülő Hungarian Pinball Opennek. Fél óra alatt megtelt a regisztráció, meséli a verseny egyik szervezője, aki maga Flippermúzeum vezetője, a gyerekkori flipperrajongóból szenvedélyes gyűjtővé vált Pálfi Balázs (aki egyébként az IFPA, a nemzetközi flipperszövetség szerint a harmadik legjobb hazai játékos).
És nem is kell nagyon mesélnie, mert saját fülünkkel is halljuk, hogy ez bizony egy nemzetközi sztori lengyelekkel, németekkel, románokkal, spanyolokkal, belgákkal, finnekkel, svédekkel, s még folytathatnánk a sort; 15 országból összesen 144 versenyző érkezett. Ekkor, és akkor, amikor a programban látjuk, hogy a szervezők egyébként a versenynapok után esti belvárosi programokra invitálják a versenyzőket, eszünkbe jutnak az országimázs és a turizmus kifejezések - ja, igen, meg még akkor, amikor a NAV-nak a Flippermúzeumot majdnem elkaszáló döntése jut az eszünkbe.
Most azonban minden rendben van: versenyzők, akik valójában és főként szenvedélyes flipperrajongók, három géptípuson illetve versenyszámban mérik össze tudásukat. A classics kategóriában 30-45 éves gépeken játszanak - tényleg elképesztő modellekről, muzeális értékű masinákról van szó, a popkultúra, az iparművészet és a mérnöki tudomány különleges találkozásairól. És akkor még nem is beszéltünk a most nem szereplő, de a múzeumban megtekinthető 45 évesnél is régebbi gépcsodákról. A modern kategóriában értelemszerűen időben közelebb gyártott flippereken zajlik a viadal, míg a harmadik kör az úgynevezett pingolf, melynek során egy előre megadott pontszámot kell teljesítenie a versenyzőknek. Itt van állítólag a flipper-világbajnok is - az igazi a pinball wizard -, valahol éppen a sokadik high score-t gyűjti be minden bizonnyal.
A Hungarian Pinball Opennek egyébként másfajta nemzetközi kontextusa is van: egy olyan globális sorozatba illeszkedik, amely Ausztráliától és Új-Zélandtól Magyarországon és Ausztrián át Belgiumig, Hollandiáig és Svédországig ível. Megnyugtató tudat, hogy ami a flipperezést illeti, rajta vagyunk a térképen.