Visszatér több kedvenc tévésorozatunk: a véres-havas, rejtélyes Fargo, a visszaemlékezős-megcsalós The Affair, a biblikus, poszt-apokaliptikus A hátrahagyottak, vagy a korabeli orvostudományt brutális természetességgel boncolgató A sebész is. De az újoncok közt is találunk néhány gyöngyszemet, például terítékre kerül Pablo Escobar, a Kokainkirály élete és talán végre kapunk egy igazi sorozatot a magyar valóságról is.
Újoncok:
Narcos (Netflix – augusztus 28.)
Pablo Escobar, minden idők egyik leghíresebb drogbárója közkedvelt téma az írók és forgatókönyvírók számára, de azok az alkotások, amik kifejezetten az ő történetét állították a középpontba, eddig nem jártak sok sikerrel – legutóbb Benicio Del Toro bukott a karakterrel, a középszerű Escobar: Paradise Lost című tavalyi filmben.
Most az utóbbi évek legjobb sorozatait gyártó Netflix fogott bele a lehetetlennek tűnő projektbe, az online tévészolgáltató Narcos című szériája pedig tíz 50 perces epizódban dolgozza fel a Kokainkirály életét – a több évtizedet felölelő történet így megfelelő tempóban bontakozhat ki a szemünk előtt. A drogügyletek kegyetlen világának hatásos bemutatása nagyban függ a rendezők személyétől, a kaotikus kolumbiai képeket pedig olyanok közvetítik, mint a brazil José Padilha (Elit halálosztók 1-2) vagy a mexikói Guillermo Navarro (A faun labirintusa Oscar-díjas operatőre).
Aranyélet (HBO – november 8.)
Az HBO Magyarország harmadik saját gyártású sorozata a túlságosan belvárosi Társas játék és a kissé szűkebb körnek szóló Terápia után most tényleg a magyar valóságot igyekszik bemutatni. Nyolc részben láthatjuk a jó magyar sumákolást, kiskapuzást, mindezt egy jómódú család történetén keresztül.
A családfő Attila (Thuróczy Szabolcs) mutyizásból szerezte vagyonát – a széria cselekményét az ő erkölcsi dilemmája indítja be: felhagyjon bűnöző életmódjával vagy fenntartsa a látszatot a családon belül? Feleségét a sorozatszerepet először vállaló Ónódi Eszter alakítja majd, míg a történet szerint két gyerekük, Mira (Döbrösi Laura) és Márk (Olasz Renátó) is elég nagy már ahhoz, hogy rájöjjenek, szüleik nem tisztességes módon érték el, hogy nagy lábon élhessenek.
A rendezői székben Dyga Zsombor (Egynyári kaland) és Mátyássy Áron (Víkend), az írók között pedig Zomborácz Virág (Utóélet) is feltűnik, de Anger Zsolt is szerepel majd a várva várt sorozatban.
Flesh and Bone (Starz – november 8.)
Ezzel a sorozattal már ott megvettek minket, hogy a készítője az a Moira Walley-Beckett, aki a tévétörténelem egyik – túlzás nélkül – legjobb sorozatepizódját, a Breaking Bad utolsó évadjában látható Ozymandias-t írta. De aztán vannak még olyan finomságok a Flesh and Bone-nal kapcsolatban, mint a pilotot rendező David Michôd (Animal Kingdom, Országúti bosszú) személye, vagy a gyönyörűen fényképezett előzetese.
A sorozat történetében benne rejlik a klisés kivitelezés, de bízunk a készítőkben: egy kisvárosból érkező lány megérkezik a nagy, kaotikus Manhattanbe, ahol egy menő balett akadémián próbál karriert csinálni. Persze semmi sem megy ilyen egyszerűen, a múltjában rejlő titkok és a balett világának fojtogató súlya mind megnehezítik a lány sorsát. A sztori kissé a Fekete hattyúra emlékeztet – ha fele olyan jó lesz a sorozat, már megéri felvenni a nézőlistára.
Visszatérők:
Empire (2. évad, Fox – szeptember 23.)
Az utóbbi idők legnagyobb tévés sikertörténete kétségkívül a Lee Daniels-Danny Strong duó (akik A komornyik című filmet is közösen hozták össze) Empire című sorozata – a 12 részes első évad minden egyes epizódja magasabb nézőszámot hozott, mint az előző, így 9,9 millióról a végére 17,6 millióra emelkedett a szériát követők száma.
Ugyan szappanoperaként emlegetik a hip-hop világában játszódó történetet, a néha valóban mesterkélt melodrámát szépen egyensúlyozza a kifogásolhatatlan színészi játék (Taraji P. Hensont teljesen megérdemelten jelölték Emmy-díjra Cookie szerepééer) és a szenzációhajhászás mellett is élvezhetően fordulatos történetvezetés, nem beszélve magáról a zenéről – az első évadban feltűnt Snoop Dogg, Rita Ora és Anthony Hamilton is. A második évadban a már így is patinás szereplőgárdához (Terrence Howard a legjobb formáját hozza) olyan nevek csatlakoznak, mint Marisa Tomei, Alicia Keys, Chris Rock, Lenny Kravitz vagy a Drótból (The Wire) ismerős Andre Royo.
The Affair (2. évad, Showtime – október 4.)
Ha volt olyan sorozat a 2014-15-ös tévés szezonban, amit kötelező volt a párunkkal nézni, az a The Affair volt. A négygyerekes, New York-i családapa és a gyermekét elvesztő, szintén házas pincérnő afférja nemcsak a love story miatt, de a széria szerkezete miatt is érdekes – a kihallgatás alatt álló férfi és nő egy gyilkossági ügy miatt kényszerül arra, hogy felidézzék az együtt töltött idejüket. Persze, mindketten máshogy emlékeznek a történtekre.
A páratlan kémiával rendelkező Dominic West (The Wire) és Ruth Wilson (Luther) lejátszotta a képernyőről a sorozat-felhozatal színészeinek 99 százalékát, a második évadban pedig rajtuk kívül karaktereinek párjai, Maura Tierney és Joshua Jackson is beszáll a visszaemlékezősdibe, így még izgalmasabb epizódoknak nézünk elébe.
A hátrahagyottak (The Leftovers 2. évad, HBO – október 4.)
Aki abban reménykedett A hátrahagyottak első szezonját megelőzően, hogy Damon Lindelof, a Lost készítője képes visszafogni magát, és nem hergelni a nézőket a védjegyévé vált trükkös történetvezetéssel, az tévedett. Szerencsére azonban legalább annyian kedvelik az író misztikum-mániáját, mint ahányan gyűlölik, így a Tom Perotta könyvén alapuló széria – amely alaphelyzetében eltűnik a Föld lakosságának 2 százaléka, ezt pedig többen többféleképp értelmezik – első tíz epizódja remek szórakozásnak bizonyult.
A második évadban Kevin Garvey egy új városban próbál boldogulni (akit Jennifer Aniston újdonsült férje, Justin Theroux alakít) lányával és Norával (Carrie Coon – ő volt Ben Affleck húga a Holtodiglanban), a karakterközpontú első évad helyett pedig az ígéretek szerint egy sokkal akciódúsabb szezon elébe nézünk.
Amerikai Horror Story: Hotel (5. évad, FX – október 7.)
Az antológia sorozat műfaja másod- vagy ki tudja, hanyad virágzását éli, a Fargo és a True Detective hódítása előtt viszont egy horror-sorozat hozta újra divatba a minden évaddal új sztorit görgető formátumot: az Amerikai Horror Story. A Murder House (A gyilkos ház), az Asylum (Zártosztály), a Coven (Boszorkányok) és a Freak Show (Rémségek cirkusza) után most egy újabb klasszikus rémtörténet-alapvetés, a hotel helyszíne kerül terítékre.
Bár a korábbi színészgárda tagjai közül többen visszatérnek (köztük Kathy Bates, Sarah Paulson és Emma Roberts is), de az AHR legemblematikusabb figurája, a minden egyes évadért Emmy-díjra jelölt – és abból kettőt meg is nyerő – Jessica Lange nem szerepel az ötödik szériában. Mindenesetre úgy tűnik, sikeresen pótolták a kétszeres Oscar-díjas Lange-t, a címben szereplő hotel tulajdonosát ugyanis Lady Gaga alakítja majd, akinek a játékát színésztársai teljesen lenyűgözőnek nevezték a forgatás során.
Fargo (2. évad, FX – október 12.)
A Coen-testvérek kultikus ’96-os filmjét feldolgozni szentségtörésnek tűnt – ehelyett azonban 2014 egyik legjobb sorozatát kaptuk, köszönhetően annak, hogy a totális másolás helyett csak a hangulatot kölcsönözték a szériának. Az első évadban olyan zseniális alakításokat köszönhettünk a Fargónak, mint a tutyimutyi gyilkos Martin Freeman, a kiszámíthatatlan pszichopata Billy Bob Thornton vagy a tehetséges, de elnyomott Allison Tolman nagyszerű játéka – és Tom Hanks fia, Colin is itt mutatta meg magát igazán.
A második évad 27 évvel az eddigi történések előtt játszódik majd, és egyetlen kapcsolódási pontja az első szezonnal az étkezdét vezető ex-rendőr Lou Solverson karaktere lesz, akit eddig Keith Carradine játszott, a fiatal Lou bőrébe pedig Patrick Wilson bújik. A Vietnamból frissen visszatért Solversonra bízzák a helyi bűnbanda felkutatását, pluszban pedig még az elnökjelöltként Fargóba érkező Ronald Reagant is védelmeznie kell. Wilson mellett olyan színészeket láthatunk majd, mint Ted Danson vagy Kirsten Dunst – az előzetes alapján a hangulattal most sem lesz probléma.
A sebész (The Knick 2. évad, Cinemax – október 16.)
A Fargo mellett A sebész is bekerült a hvg.hu kedvenc 2014-es sorozatai közé, havas testvéréhez hasonlóan itt is a hangulat vitte elsősorban a prímet. Az 1900-as évek legelején, New York-ban játszódó sorozat Steven Soderbergh mozis visszavonulása utáni első és eddigi egyetlen rendezői projektje, a naturális képeket függetlenfilmes karrierje során egyébként is szívesen használó direktor pedig a kisképernyőn is valami egészen egyedit alkotott – amit a Vészhelyzetben nem mutatnak, azt itt igen.
Ráadásul egy olyan karizmatikus főszereplő vitte a hátán a szériát, mint a bajusszal megtámogatott Clive Owen, aki egy megszállott, kísérletező orvost alakít, aki azért nem veti meg a kokaint és az ópiumot sem. A részletekbe menően pontos korabeli látványvilágot zseniális módon egy minimalista, zúgó-búgó elektronikus zenei anyag festi alá, ami a Traffic, a Drive és a Spring Breakers elképesztően menő zeneszerzője, Cliff Martinez munkája. A második évad sztorijáról egyelőre nem sokat tudni, de már ha csak tartani is sikerül a szintet, A sebész 2015-ben is simán feliratkozhat a legjobb sorozatok közé.
Transparent (2. évad, Amazon – december 4.)
Jeffrey Tambor régóta megbízható szereplője a tévés komédiáknak, gondoljunk csak az Arrested Development (Az ítélet: család) vagy a Larry Sanders Show szitkom-alapvetésekre. Persze a „tévés” szó itt értelmét veszti, ugyanis 2014 egyik legnagyobb hatást kiváltó sorozata, a Transparent az Amazon online streaming szolgáltatásának egyik első nagy dobása volt.
A 68 éves korában nőként coming outoló nagypapa történetében az a jó, hogy amellett, hogy tökéletesen mutatja be azokat a problémákat, amikkel egy transznemű személynek szembesülnie kell, az alapvető családi interakciókat is úgy jeleníti meg, ahogy azt mindannyian megéljük. Bár a díjkiosztókon rendre a komédia kategóriában indul, a Transparent humora semmihez sem foghatóan sötét, sokszor nem igazán tudjuk, mit is kellene éreznünk – és ez valószínűleg akkor is így lenne, ha valóban az elénk táruló család bármely tagjának életét élnénk.