A New York-i Modern Művészeti Múzeum (MoMA) hivatalos gyűjteményébe került a Bizottság zenekar két albumának borítója, és néhány plakátja.
A MoMA a világ legjelentősebb kortárs művészeti múzeuma, amelynek gyűjteményébe kizárólag meghívásos alapon lehet bekerülni. Ezért a teljes magyar képzőművészet, alkalmazott művészet sikere is, hogy annak Architecture&Design állandó gyűjteményébe bekerült a Bizottság zenekar két albumának borítója, illetve a zenekar néhány korabeli plakátja.
Mint a borítók és plakátok alkotója, a zenekar egykori frontembere, Wahorn András lapunknak elmondta, a New York-i konzulátuson működő Magyar Művészeti Központon keresztül talált rá Juliet Kinchin a MoMa szakkurátora, aki a múzeum építészet és dizájngyűjteményének bővítéséhez kérte el a Bizottság-relikviákat.
A két lemezborítót Wahorn ajándékként biztosította a MoMának, a zenekar négy plakátját pedig megvásárolta a gyűjtemény.
Amellett, hogy ezek az állandó gyűjtemény részei lettek, elképzelhető, hogy 1-2 műtárgyat ki is állítanak a múzeumban a nemsokára nyíló ”Making Music Modern: Design for Ear and Eye” című tárlaton is.
Wahorn most nagy újjáéledését éli szerencsére, főleg a zenében, több zenekara van egyszerre. 20-tól 70 éves zenészekkel játszik együtt (Wahorn Airport, Noise Flowers, Búcsúkoncert, Éjszakai Múzeumok, Tapasztalt Ecsetek, valamint alkalmi improvizációs felállások), havonta 10-15 koncertet adnak.
Most készül egy közös koncert és közös lemez a Bëlga zenekarral, illetve most vettek fel a stúdiójában egy sorozatot a Búcsúkoncert zenekarral. Tervben van egy közös fellépés a Noise Flowersszel és Presser Gáborral. Az elmúlt 3 évben 6 nagylemezt készített mezőszemerei stúdiójában.
Közben a MissionArt Galériával készülnek – a feLugossy után – egy nagy Wahorn retrospektív kiállításra ősszel, nagy katalógussal, ami a tervek szerint egy őszi Wahorn-fesztiválba fog majd illeszkedni.
Szintén napi hír, hogy András megegyezett az A38 Hajó vezetőjével, Bodnár Attilával, hogy ősszel minden zenekarával ad majd ott egy-egy koncertet, addig is megbízást kapott 6 nagyméretű festmény elkészítésére.
"De hát ezt eszik Pomázon" – interjú Wahorn Andrással |
Az A.E. Bizottság szövegei annyira érthetetlenek voltak, hogy mindenki azt hallott bele a számokba, amit akart – Wahorn András szerint ezért lehetett sikeres a 80-as években ez az elképesztő zenekar. A zenész, képzőművész úgy véli, a mai rezsim módszereiben nagyon emlékeztet a Kádár-korra, sőt elővettek egy csomó embert is az akkori időkből. Szerinte se Kelet, se Nyugat nem vagyunk, a magyaroktól nem is érdemes demokráciát várni. A Kalandra fel című lemez végzett az élen a hvg.hu minden idők legjobb magyar lemezei Top 30-as listáján. Mezőszemerén beszélgettünk a Bizottság egykori alapítójával. az interjú itt olvasható>> |