A Brit Filmintézet összeszedett 10 méltatlanul elfeledett filmet, köztük a Kádár étkezde című Jancsó Miklós-alkotást – persze mindez csak áprilisi tréfa, ennek ellenére jól jelzi a tavaly elhunyt filmes nemzetközi jelentőségét.
"10 remek film, amik megérdemelnék, ha jobban ismernék őket" címmel jelent meg egy összeállítás a BFI, azaz a Brit Filmintézet oldalán. A listán olyan művek szerepeltek, mint például az Asztal című Andy Warhol-film, amelyhez Jack Kerouac állítólag a következő kommentárt fűzte egy naplóbejegyzésében: "Semmi bajom az asztalokkal, én is használom őket nap mint nap, de kilenc órán keresztül nézni egyet, az kicsit sok".
Ami számunkra eggyel érdekesebb, az Jancsó Miklós kamufilmjének szerepeltetése a listán: egy állítólagos 1986-os filmjét, a Kádár étkezdét (Kádár's Canteen) helyezték el a tíz alkotás közé. Miután a szerző felsorolja a Szegénylegények rendezőjének bizarrabb sztorikat sejtető című projektjeit (Jézus Krisztus horoszkópja, Isten hátrafelé megy, Szörnyek évadja), megjegyzi, hogy ez a Kádárról szóló tévéfilm nem is hangzik olyan furcsán tőle.
Az ismertető szerint Jancsó a filmen átívelő metaforaként használja azt a sztorit, miszerint egy kihallgatás során Kádár szájába vizelt az egyik sztálinista vallató, illetve az is kisebb botrány volt, hogy a címszerepre egy magyar színész helyett Denholm Elliottot (az Indiana Jones-filmek Marcus Brodyját) kérték fel – ez valószínűleg a Honfoglalás-féle Franco Nero-ügyre utal.
A cikk végén beágyazott Twitter-bejegyzésekből azonban egyértelművé válik, hogy az egész csak egy áprilisi tréfa volt – de az, hogy Jancsót is megemlítették a listán, jól jelzi a rendező filmtörténeti jelentőségét.