2015. február. 12. 21:11 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 12. 21:13 Kult

A nácik idején elrabolt műkincseket adtak vissza az örökösöknek Berlinben

Berlini múzeumok visszaadnak nyolc műalkotást a weimari köztársaság egyik legbefolyásosabb lapkiadója, Rudolf Mosse örököseinek, de a műkincsek kölcsönként egyelőre a német főváros közgyűjteményeiben maradnak.

A Kulturális Javak Poroszországi Alapítványa, amely a berlini állami múzeumokat tömöríti, csütörtökön jelentette be, hogy egy szokatlanul gyors megállapodás eredményeként visszaadják a műkincseket, amelyeket a nácik koboztak el a néhai zsidó lapkiadó Amerikába emigrált lányától.

A közlemény szerint az alapítvány saját eredetkutatása során már korábban náci zsákmányként azonosította a szóban forgó tárgyakat, többségében antik állatfigurákat, és már kereste az örökösöket, amikor azok a Mosse Art Restitution Project keretében 2014-ben maguktól is az alapítványhoz fordultak.

A visszaszolgáltatott értékek között van August Gaul egy 1903-as szobra és egy 2. századi római szarkofág is.

Rudolf Mosse (1843-1920) a weimari köztársaság egyik legbefolyásosabb lapkiadója volt. Műgyűjteményét lánya, Felicia Lachmann-Mosse (1888-1972) örökölte, aki azonban a nácik 1933-as hatalomra kerülése után kénytelen volt az Egyesült Államokba menekülni. A családnak a berlini házban és egy brandenburgi villában maradt vagyonát a fasiszták elhurcolták és elárverezték.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.