2014. november. 18. 12:21 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 18. 14:10 Kult

Meghalt a japán Clint Eastwood

Nyolcvanhárom éves korában elhunyt a japán Clint Eastwoodként emlegetett Takakura Ken színész, aki egyebek közt Ridley Scott Fekete eső és Sydney Pollack Jakuzák című filmjének köszönhette nemzetközi hírnevét.

A néhai színészhez közeli források szerint Takakura daganatos betegség következtében halt meg november 10-én egy tokiói kórházban. A hazájában számos kulturális elismeréssel kitüntetett színész több mint 150 filmben szerepelt mintegy fél évszázadon átívelő karrierje során. 

A Japán déli részén fekvő Fukuoka prefektúrából származó Takakura - eredeti nevén Oda Goicsi -, aki a tokiói Meidzsi Egyetemen végezte tanulmányait, az ötvenes évek közepén kezdte meg filmes pályafutását, miután puszta kíváncsiságból betért Japán egyik legnagyobb filmstúdiójának meghallgatására.

A színész saját fiatalkori emlékei nyomán formálta meg a filmvásznon a macsó gengszterkaraktereket. A japán jakuza- és akciófilmekben eljátszott borongós hangulatú, higgadt hősei miatt tartották sokan Japán Eastwoodjának.

Halálának híre futótűzként terjedt Japánban: a hírműsorok és a legfontosabb tokiói lapok is megemlékeztek a népszerű veterán színészről, akinek rajongói a közösségi oldalakat megrohamozva adtak hangot gyászuknak. 

Takakurát egyebek közt Ridley Scott 1989-es Fekete eső című rendőrthrillerjéből ismerhetik a nézők, amelyben Michael Douglas oldalán jelent meg. Sydney Pollack 1975-ös Jakuzák című filmjében Robert Mitchum amerikai színész volt a partnere, Tom Selleckkel pedig a kilencvenes évek elején játszott a Mr. Baseball című vígjátékban.

Utolsó filmjét, a Kedvesem című japán drámát két éve forgatta. A források szerint a színész a kórházban töltött idő alatt is következő munkájára készült.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.