Kult hvg.hu 2014. november. 11. 13:30

10 ezer eurós díjat nyert Katona Ágnes Bécsben

Katona Ágnes, a Nemzetközi Duna Filharmónia vezetője vette át a Bécsi Városházán a kiemelkedő határokon átnyúló teljesítményeket elismerő Centrope Díjat.

"Ahogy a Dunába is sok kisebb-nagyobb patak folyik, hogy hatalmas folyamként folytassák útjukat, úgy a Duna Filharmónia zenészei is sok-sok országból érkeztek” – ezekkel a szavakkal méltatta Ildiko Raimondi kamaraénekesnő a zenekar vezetőjét, Katona Ágnest a Centrope Díj átadóján, amelyet 2014. november 7-én tartottak a Bécsi Városházán. A kiemelkedő határokon átnyúló teljesítményért járó díjat idén nyolcadik alkalommal ítélték oda, az elismeréssel tízezer euró pénzjutalom is jár.

A zsűriben a Centrope-ot átölelő országok (Csehország, Szlovákia, Magyarország és Ausztria) követei is részt vettek, Hajas Gábor követ a magyar oldalt képviselte. A hvg.hu kérdésére elmondta: "Hála istennek nagyon sok jó pályázatot kaptunk Magyarországról, több, országokat átivelő projektet, de a 6-8 közül Ágnesé volt a legjobb. A nagykövetségen kiválasztottuk Ildiko Raimondival az ő anyagát, és így ő lett a mi jelöltünk. A legtöbb szavazatot a többi ország nagykövetségeitől, a Bécsi Városházától és a Raiffeisen Bank képviselőjétől is Katona Ágnes kapta".

Katona Ágnes (jobbról a második) a Centrope-díj nyertese
JobstPID

Telitalálat a pályázat kiírása szempontjából a Duna Filharmónia vezetője. Mindegyik országot felöleli a tevékenysége, kulturális és jövőbe tekintő a Duna Filharmónia tevékenysége, Katona Ágnes vezényletével a követ szerint: "A magaskultúrát úgy támogatja, hogy falvakba, iskolákba visz el világszinvonálú zenészeket". 

A szlovákiai születésű, magyar származású, de 1987 óta Ausztriában élő zenész a Nemzetközi Duna Filharmónia Kulturális Platformmal vívta ki a zsűri elismerését. Katona Ágnes 2000-ben, többek között Göncz Árpád köztársasági elnök és Rudolf Schuster szlovák államelnök támogatásával dolgozta ki a Nemzetközi Duna Filharmónia koncepcióját, és 2003-ban meg is alapította azt. Az egyesület célja, hogy egyesítse a Duna-régió legkiválóbb zenészeit és a zene nyelvén járuljanak hozzá a nemzetek közötti együttműködéshez a kultúra, a társadalom és a gazdaság terén. Az egyesületből 2009-ben nőtte ki magát a Nemzetközi Duna Filharmónia Kulturális Platform, amely szellemi és kulturális hálózatként működik a régióban, hogy támogassa és koordinálja a legszélesebb értelemben vett kulturális tevékenységeket. Így a régióban együtt ünnepelnek fontos jubileumokat és eseményeket továbbá a komolyzenei koncertek mellé gazdag kísérőprogramot szerveznek.

A Centrope kezdeményezést 2003-ban hívták életre, hogy ösztönözzék a határokon átnyúló együttműködést és tapasztalatcserét Bécs, Alsó-Ausztria, Burgenland, Csehország, Szlovákia és Magyarország egymással szomszédos területei között.

 

Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.