Kult Bicsérdi Ádám 2014. szeptember. 25. 21:01

Jön a piafutár és viszi a használt ruhát

Mi visz rá egy fiatalembert arra, hogy majdnem minden éjszakáját otthon bulizók és kényelmes meccsnézők kiszolgálásával töltse? És arra, hogy ezt ráadásul minimális haszonért tegye? Megkerestük Budapest belvárosának egyik új kedvencét, a Furmányos Futárt, kipróbáltuk, mit tud, és kifaggattuk, hova vezethet mindez. És hogy miként lesz még ebből jótékonykodás is?

Szerda este, Bajnokok Ligája-meccs-nézés otthon a haverokkal. A második félidő kezdődik, de a sörök elfogytak, a hűtő üres, a sarkon lévő bolt bezárt, az éjjel-nappali túl messze van. Ha valaki mégis rászánná magát a vásárlásra, lehet, hogy nem érne vissza a meccs végére. Senki sem ilyen önfeláldozó.

Szombat este, házibuli egy belvárosi lakásban. Bőven éjfél után járunk, a helyzet ugyancsak elkeserítő: elfogytak az italok és senkinek nincs kedve expedícióra indulni az éjjel-nappaliba.

Van megoldás mindkét fent vázolt, illetve még sok hasonló problémára. Például egy italfutár. Van belőlük több, köztük egy bizonyos Furmányos Futár, röviden csak Fufu. A név valójában egy fiatalember, Kiss Zoltán szolgáltatását rejti, aki a vezetésszervezés szak elvégzése után úgy döntött, nem feltétlenül alkalmazottként képzeli el a jövőjét.

Kiss Zoltán, a Furmányos Futár
Fülöp Máté

Inkább délután fél hattól egészen a hajnal fél négyig várja a hívásokat vagy a Facebook-üzeneteket, és fél órán belül házhoz érkezik rendeléssel. Ráadásul nem is megfizethetetlen.

Hol a haszon?

A kérdésre, hogy viszonylag alacsony árakkal miért éri meg fenntartani ezt a vállalkozást, Zoli határozottan válaszol: „hosszú távon gondolkodom, most az a fő célom, hogy sokan megismerjék a szolgáltatást, még többen megismerjék ezt a lehetőséget. Ezért tartom lent az árakat, és bővítem a kínálatot a kéréseket figyelembe véve. Azt akarom, hogy a vásárlóknak személyes, emberi viszonya legyen a Fufuhoz, ne azt érezzék, hogy egy nagy cég hasznot húz belőlük.”

Az egész egyébként úgy indult, hogy a diploma megszerzése után ő is elkezdett állást keresni, "de talán túl naivan álltam a kérdéshez, és túlbecsültem a lehetőségeket". Kapóra jött neki egy olyan pályázat, amellyel fiatal kezdő vállalkozások beindulását segítették. "Miután elnyertem a pályázatot, fél évig kapok egy havi fix összeget, ez idő alatt fenn kell tartanom a vállalkozást. Az igaz próba a támogatás lejárta után jön. Ha a havi összeg nélkül is képes vagyok üzemeltetni a vállalkozást, akkor ez a szolgáltatás hosszú távon is életképes lehet” – fogalmazott az ötletgazda.

Teherbringa Csehországból, a tárolódoboz Debrecenből

Persze nem csak a Furmányos Futártól rendelhetünk házhoz italokat, írtunk már korábban a berugok.hu oldalról vagy a Wine&go borküldő szolgáltatásról, de a Fufu egy másik célcsoportra fókuszál. „Az emberek azt gondolják, hogy a pia házhoz rendelése luxus. Holott szerintem nem kell, hogy az legyen. Tőlem olyanok rendelnek, akik a többi, drágább szolgáltatást nem engedhetik meg maguknak. Főleg egyetemisták, fiatalok” – mesélt vásárlói köréről a fiatal vállalkozó.

A szolgáltatásnak jelenleg 1500 lájkolója van Facebookon, de ebből természetesen nem mindenki rendel rendszeresen. „Ha annyira elterjedne a Fufu híre, hogy a mostani rendelésszám megduplázódjon, akkor fenn tudnám tartani hosszú távon is a boltot. Új futárokat vehetnék fel, és akár saját alkalmazást is fejleszthetnék.” Most Budapest belső kerületeibe lehet a Fufu boltból rendelni, de mivel egyre több érdeklődő jelentkezik a külső kerületekből, a bővítés lassan elkerülhetetlenné válik. „Most még azért tudom egyedül csinálni, mert félórás tekeréssel oda tudok érni a belváros egyik pontjából a másikba, de ha a körúton kívülre is vinnénk ki rendelést, akkor már más futárokat is alkalmaznom kell."

Miután megszületett az ötlet, Zoli a teherbringát Csehországból, míg a tárolódobozt Debrecenből rendelte, majd miután a logó is felkerült a járgányra, a foci-vb ideje alatt el is indította kicsiben a szolgáltatást. „Eleinte a Szabadság térre szállítottam ki a meccsek ideje alatt, de ott egy idő után nem nézték jó szemmel a sorozatos felbukkanásomat” – mesélt a kezdeti tapasztalatokról a piafutár. Elmondása szerint olyan húzósabb eset is előfordult már, hogy egy társaság konkrétan egy kocsma elé rendelte az italokat. „Ilyenkor azért szólok, hogy ennyire ne hozzanak kellemetlen helyzetbe, és legalább ne a kocsma címéhez kérjék az italokat.”

Fülöp Máté

Mivel hajnali fél négyig bárki hívhatja egy-egy szállítmány ügyében, azért néha nem egyszerű fennmaradni. „A hétvége mindig jól megy, vasárnap pedig szerencsére tudok pihenni, aznap nem viszek ki piát. De sohasem lehet kiszámítani, mikor érkezik be sok rendelés. Ha már kora este sűrűn hívnak, akkor sem biztos, hogy ez a lendület kitart egészen hajnalig, így természetesen vannak holtpontok. De nagyon élvezem a dolgot, nagyon érdekes figurákkal találkozom nap mint nap, ez tetszik a legjobban ebben az életmódban” – mesélt lelkesen a mindennapjairól a futár.

Télen jöhet akár a forralt bor is házhoz

Nyáron persze könnyen beindulhatott egy ilyen kezdeményezés, a hideg italokat mindenki szívesen kérte házhoz vagy valamelyik kiülős helyre, de az ősz és a hideg idő közeledtével Zoli inkább a házibulis rendelésekben bízik. Ez már csak azért is kifizetődőbb, mert az ilyen eseményekre nagyobb tételben is rendelnek, így neki is jobban megéri útra kelni. Nagyobb tétel estén érdemes előbb hívni őt, mivel egy hétvége alatt könnyen kiürülhet az előtte a nagykerben feltöltött láda. De Zoli elgondolkodott már azon is, hogy forraltbor-szállítást vet be majd a nagy hidegekben.

Arra a kérdésre, hogy egy ropiért vagy egy sör miatt is bringára száll-e, határozott igennel felel. „Nekem ugyanolyan fontos egy kis rendelés is, mert ha ő megkapja azt, amit kért, akkor később lehet, hogy több mindent rendel, vagy továbbadja a szolgáltatás hírét az ismerősei körében. Sokan azért rendeltek tőlem kis tételben, hogy kipróbálják, nem kamu-e az egész. Egy alkalommal két lány, akik miután megkapták a három csomag ropit és a 240 forintról kiállított számlát, egymás között sugdolózva távoztak, majd még sokszor visszanéztek rám gyanakvóan, hogy ez az egész tényleg valóság volt-e” – osztotta meg egy emlékezetes élményét Zoli.

Fülöp Máté

Mivel a Furmányos Futár eleve egy személyesebb szolgáltatásként indult, ezért Zoli nagyon figyel arra, hogy ez a kép fenn is maradjon. Ezért mindig a vásárlók javaslatai alapján bővíti az italkínálatot. Sokan vidékről is jelzik, hogy ott is lenne igény egy ilyen futárra, ám ez egyelőre csak a jövő zenéje. „Van egy pécsi csapat, a BikePub, akik nagyon hasonló profillal dolgoznak, és ők kifejezetten a városban élő egyetemistákra fókuszálnak. Többször is beszéltem már velük, és megegyeztünk, hogy nem egymás ellen, hanem egymás érdekében fejlesztünk majd. Akár egy szorosabb együttműködés is elképzelhető velük vidéken. Most indították be a szolgáltatást Egerben, szóval a modell működőképes lehet a jövőben."

A Furmányos Futár azonban még egy másik területen is tényezővé válhat, mivel Zoli régóta gondolkodik azon, hogyan vonhatná össze a piaszállítást valamilyen jótékony kezdeményezéssel. „Néha nem is a nagy teherbringával kelek útra, de ha már azzal megyek, szeretném jobban kihasználni, így most azon morfondírozok, hogy nem csak piát fogok kiszállítani, hanem az emberek megunt, vagy felajánlott ruháit vagy egyéb hasznos holmijait is elviszem, majd valamelyik szervezettel együttműködve, azt a megfelelő helyre juttatom.”