2014. augusztus. 27. 21:17 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 27. 21:50 Kult

A svéd királyné bojkottálta Chuck Berry díjátadóját

Egy több mint fél évszázados bírósági ítélet miatt bojkottálta Szilvia svéd királynő azt a kedd esti stockholmi gálát, amelyen a rangos Polar-díjjal ismerték el Chuck Berry amerikai rocklegenda életművét.

A sokoldalú muzsikust 1961-ben letöltendő börtönbüntetésre ítélték az Egyesült Államokban, amiért több állam határát átlépte egy 14 éves lánnyal, akivel szexuális kapcsolata is volt. Az ítéletet egy máig hevesen vitatott prostitúcióellenes törvény alapján hozták, amelynek szemében Chuck Berry emberkereskedőnek számított. A zenész akkor azzal védekezett, hogy elhitte a lánynak, hogy már nagykorú.

Az ítéletről tudomást szerezve Szilvia királyné úgy döntött, hogy lányával, Magdolna hercegnővel együtt távol marad a gáláról, amelyen férje, XVI. Károly Gusztáv adta át az egymillió koronával (34 millió forint) járó Polar zenei díjat Peter Sellars brit operarendezőnek és a 88 éves, betegeskedő Chuck Berryt távollétében képviselő Dave Edmunds brit gitárosnak. 

A királyné azt mondta az Expressen című lapnak, hogy egy gyerekeket segítő karitatív szervezet, a World Childhood Foundation vezetőjeként, illetve lánya esetében munkatársaként, úgy érezte, nem engedhetik meg magának a részvételt az eseményen. "Oly sokan vannak, akik hisznek bennem, az alapítványban és a hercegnőben! Ez egy családi döntés volt, és remélem, mindenki megérti és tiszteletben tartja" - mondta.

A Polar-díjat az ABBA együttes egykori menedzserének, Stig Andersonnak az alapítványa hozta létre, 1992 óta adják át a "zenetörténethez való kivételes hozzájárulások" elismeréseként.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.