Kult Bicsérdi Ádám 2014. augusztus. 24. 20:53

Emmy lenyomja Oscart: jön a film igazi ünnepe

Talán még nem mindenkinek egyértelmű, de jobb, ha megbarátkozunk a gondolattal: az Emmy díjátadó fontossága már az Oscar gáláén is túlmutat. Az évtized fontos filmes történései ugyanis inkább a televízók képernyőjén és nem a mozivásznon zajlanak. Ki írhat történelmet, és ki érdemelné meg a díjakat idén? Lesz-e olyan, aki az Oscar szobra mellé teheti majd az Emmyt? Egyáltalán, miért olyan fontos az Emmy-díj? Kis esélylatolgatás a nagy amerikai televíziós ünnep előtt.

Woody Harrelson, Matthew McConaughey, Kevin Spacey, Jane Fonda, Kate Mara – ez a névsor akár az Oscar-jelöltek listája is lehetne, de nem az. Az említett színészek amerikai idő szerint augusztus 25-én szállnak harcba egy másik díjért, melynek fontossága az elmúlt néhány évben alaposan felértékelődött. Ha még bárki kételkedne benne, most elmondjuk, miért fontosabb 2014-ben az amerikai tévés produkciókat ünneplő Emmy-gála az Oscar díjátadónál.

Ezért a szoborért szállnak harcba
Colorfront

Az igazán fontos dolgok manapság már nem a mozivásznon, hanem a televíziós képernyőkön történnek. Sokat hallott, már-már közhelyszerű állítás ez, de az okokról, vagy hogy miért történt így, arról már jóval kevesebb szó esik. Persze könnyű lenne elintézni azzal az ügyet, hogy egyszerűen színvonalasabb produkciók készülnek a televíziós berkekben, és hogy Hollywood egyszerűen nem tud, vagy nem mer lépést tartani a legnépszerűbb sorozatokkal. Érdemes azonban most a legfontosabb díjátadó apropóján közelebbről megnézni, mely szériák és alkotók jelentik ma nemcsak a televíziózás, hanem - nyugodtan mondhatjuk a-  filmes világ krémjét is. Kik okozták a nagy a hangsúlyeltolódást a filmes világon belül?

Megkoronázzák-e utoljára a drámai sorozatok legjobbikát?

Ugyan a Breaking Bad-Totál szívás (a magyar cím sajnos semmilyen módon nem passzol a sorozat szellemiségéhez, ezért a továbbiakban az angolt használjuk - a szerk.) öt évadon keresztül végig a kritika egyik kedvence volt, és már hét Emmy-díjat is bezsebelt különböző kategóriákban, a mostani díjátadó tétje az, hogy a sorozat túlzás nélkül legendás befejezését hivatalosan a panoptikumba helyezik-e. Mert a közönség ezt már rég megtette: a Breaking Bad utolsó évadának Ozymandias című része példátlan módon jelenleg több mint 52 ezer felhasználó ítélete alapján a maximális 10-es ponttal áll az imdb oldalán. A brit Independent magazin újságírója erről a részről szóló kritikája címében a kövekező kérdést tette fel: „Vajon a Breaking Bad Ozymandiasa minden idők legjobban megírt sorozatepizódja?” A kérdés azóta inkább kijelentéssé vált. Maga a sorozat alkotója, Vince Gilligan is a sorozat legjobban sikerült epizódjának tartja ezt a részt.

Jessica Hecht, Adam Godley és Bryan Cranston a Breaking bad című sorozatban
AFP / Ursula Coyote

„Soha többé nem lesz olyan a drámai sorozatok színtere, mint előtte” – írta még sorozat záróepizódja után közvetlenül a sorozatjunkie bloggere, és ez az állítás egyáltalán nem túlzó. Ha van igazság, akkor - akármennyire is idegesítő lehet sokak számára a sorozat körüli általános leborulás – a kémiatanárból egy drogbirodalom vezetőjévé átvedlő főszereplőt alakító Bryan Cranston negyedszerre, míg a sorozat másodszorra is megkapja az Emmyt ezért a felejthetetlen lezárásért. De talán még ennél is fontosabb lenne, hogy a shakespeare-i dramaturgiájú Ozymandias epizód írója, Moira Walley-Beckett is megkapja a megérdemelt elismerést a filmtörténeti jelentőségű alkotásért.

A legjobb komédia az egyik legjobb dráma valójában

Persze igazságtalanság lenne, ha nem emelnénk ki azt is, hogy a már fentiekben ajnározott Breaking Bad egy rendkívül erős mezőnyben nyerhetne. Az Emmy díjátadón külön kategóriának számítanak a drámai sorozatok, a vígjáték-szériák és a nehezen meghatározható „minisorozatok”. Néhány esetben könnyű eldönteni, hogy melyik produkció milyen kategóriába illeszthető bele, de van a kategóriák határmezsgyéjén egyensúlyozó alkotás is. Ilyen az utóbbi évek egyik kiugró közönség- és kritikai sikere, a női börtönben játszódó Orange Is The New Black, mely  - talán szerencséjére -  a komédiák közé kapott besorolást.

Orange is the new black - Taylor Schilling egyik jelenete
AFP / Lionsgate Television

Kétségtelen, hogy a sorozat tele van humorral, ám emellett kőkemény dráma is zajlik a szemünk láttára - valószínűleg ez a kettősség teszi oly népszerűvé a sorozatot. „Jenjinek különleges tehetsége van ahhoz, hogy keverje ezt a harsány, érdes humort a szívszorító, emberi drámákkal” – nyilatkozta a gyártó Netflix egyik tartalomfelelőse a tabukat döntögető sorozat írójáról, a korábban a Jóbarátokban és a Nancy ül a fűben-ben is dolgozó Jenji Kohanről.

A Netflixet, mint megbízót is meglepte a sorozat sikeressége, hiszen ki gondolt volna arra, hogy a latin-amerikai, fekete és transznemű szereplőkkel benépesített börtöndráma/komédia teljesen meghódítja a világot.  A férfiból nővé váló szereplőt játszó Laverne Coxnál érdemes egy pillanatra megállni: ő ugyanis az első vállaltan transznemű színész, aki jelölést kapott a legjobb mellékszereplő kategóriában – a díjjal már valószínűleg filmtörténelmet írna. Ha már filmtörténelem, a Netflix tavaly is jelentős tettet hajtott végre. Első ízben nyert ugyanis díjat olyan gyártó, amely kizárólag az interneten sugározza sorozatait.

Adrienne Warren és Taylor Schilling
AFP / Lionsgate Television

Az Orange Is The New Black már csak azért is érdemelné meg a díjat a kategóriájában, mert az elismerés egyben azt is jelezné, hogy a televíziós alkotók nagyobb kreatív szabadsága tényleg kifizetődő és sikeres lehet. Ha Kohan sorozata nyer, azzal a prűd Hollywood újabb fricskát kap: lám a bátorság, a kompromisszummentesség és a kreativitás még mindig többet ér minden a látványba ölt pénznél.

A verseny, ahol nincs „futottak még” kategória

A jelöltek

A magyar idő szerint kedd hajnalban kezdődő Primetime Emmy díj jelöltjei a főbb kategóriákban:

Legjobb dráma:Breaking Bad,Downton Abbey,Trónok harca, Kártyavár, Mad Men – Reklámőrültek, A tövény nevében

Legjobb vígjáték:Agymenők, Louie, Modern Család, Orange Is the New Black, Szilikon-völgy, Az alelnök

Legjobb férfi főszereplő (dráma):

Bryan Cranston, Jeff Daniels, Jon Hamm, Woody Harrelson, Matthew McConaughey,Kevin Spacey

Legjobb női főszereplő (dráma): Lizzy Caplan, Claire Danes, Michelle Dockery, Julianna Margulies, Kerry Washington, Robin Wright

Legjobb "minisorozat" vagy tévéfilm:American Horror Story: Coven, Bonnie & Clyde, Fargo, Luther, Treme, The White Queen

Ha végigpörgetjük a jelöltek listáját, az azért szembetűnő, hogy a fontos kategóriákban nincs is olyan jelölt, aki nem érdemelné meg a díjat. Ebben az írásban a Breaking Bad-et és az Orange Is The New Black-et emeltem ki, de ez természetesen egyrészt a személyes szimpátia, másrészt a díjazásról alkotott elképzelésem hozadéka. Bármelyik másik jelölt sorozat megérdemelne egy bekezdésnyi méltatást, de azt gondolom, egy díjnak a jövőt kell némileg előrevetítenie, és az nagy optimizmusra adna okot, ha a telvíziós sorozatok jövője a színvonalasan, és rendkívűl sokrétegűen megírt forgatókönyvek irányába haladna tovább.

Nem esett még szó a Trónok harcáról, holott ez a világ jelenleg legnagyobb rajongással körülvett szériája. Olyannyira, hogy ezzel a rajongással lassan már a jól csengő és a pénztáraknál is remekül teljesítő hollywoodi képregény-adaptáció sem versenyezhet hosszú távon. A sorozat negyedik évadjának premierjére 6,6 millióan kapcsoltak az USA-ban az HBO csatornára, ez abszolút rekordnak számít a csatorna életében. A George R. R. Martin regényfolyamából adaptált produkció kapta a legtöbb jelölést idén, szám szerint 19-et, köztük a legjobb drámai sorozat, a legjobb női és férfi mellékszereplő kategóriában is, de kérdés, ebből mennyit vált majd valóra a jelenleg négy évadnál járó fantasy. A Trónok Harca két évadig még biztos fut, úgyhogy ha most nem söpri be az összes fontos díjat, még lesz rá bőven lehetősége.

Jelenet a Trónok harcából
AFP

Ugyancsak sok jelölést kapott még a Coen fivérek mozifilmjét alapul vevő Fargo is az első évadjával (már berendelték a második évadot is). A sorozat ugyan a nézettséget tekintve nem volt akkora siker, és a Coen-rajongók is fanyalogtak, mégis úgy tűnik, a szakma díjazta a kisvárosi bűnügyi sorozatot. Ugyancsak idei Emmy-kedvenc az Amerikai Horrror Story harmadik évadja is a maga 17 jelölésével. A Magyarországon a Viasat 6 csatornán futó széria is új korszakot nyitott azzal, hogy a horrorműfaj elemeit sikeresen és okosan alkalmazta a televíziós képernyőkre.

Nagyjából az összes jelöltet fel lehetne sorolni, hiszen még ott van a harmadik évadával szintet lépő Obama-kedvenc sorozat, a Homeland, a két A-ligás színészt (Woody Harrelson, Matthew McConaughey ) foglalkoztató, ugyancsak a televíziós hatalomátvételt hirdető szuperprodukció, A Törvény nevében/True Detective, vagy az évek óta etalonnak számító Reklámőrültek/Mad men is. A Kevin Spaceyvel és Robin Wrighttal fémjelzett Kártyavár/House Of Cards kőkemény politikai krimijéről nem is beszélve. Nem is csodálkoznánk, ha az iszonyatosan erős férfi főszereplő kategóriáját esetlegesen elnyerő Spacey még a két Oscar szobrocskájánál is többre értékelné a mostani Emmy-díjat.

Kevin Spacey, Robin Wright és Michael Kelly a Kártyavárban
AFP / Media Rights Capital

Ahogy az ilyenkor szokás, a jelöltek listája heves vitákat generál a rajongók körében, hiszen a mezőny olyannyira sűrű, hogy az olyan széles körben ünnepelt és közkedvelt sorozatok, mint a Hannibal, vagy a The Killing is erősen alulprezentáltak a gálán (a fontos kimaradókról olvasható egy remek lista az Entertainment Weeklyben).

Robin Williamsre is emlékezni fognak a gálán

A gála idei házigazdája Seth Meyers lesz, aki jelenleg egy késő esti beszélgetős műsort vezet, de számtalan sorozatban feltűnt már, s humora garancia lehet arra, hogy az Emmy ezen a pályán is lekörözze a házogazda szereppel régóta küszködő nagytestvért, az Oscar-gálát.

Robin Williams a Jó reggelt, Vietnám! című filmben
AFP

Mivel nem csak sorozatokat, hanem az esti televíziós showműsorokat is díjazzák, így Meyers kollégái, Stephen Colbert, Jimmy Fallon és Jimmy Fallon is feltűnnek majd a Los Angeles-i díjátadón. De olyan hírességek is nyitnak fel borítékot és hívják ki a győzteseket az eseményen, mint Julia Roberts, Halle Berry vagy Zooey Deschanel.

Várhatóan azonban mindegyikőjük elől „ellopja a showt” Billy Crystal, aki a hírek szerint külön blokkban fog megemlékezni közeli barátjáról, a nemrég elhunyt Robin Williamsről.
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.