2014. július. 01. 20:35 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 01. 20:31 Kult

Csődbe ment a híres burgenlandi operafesztivál

Csődbe ment a szentmargitbányai operafesztivál, amelyet Európa egyik legrégibbi kőfejtőjében, az ausztriai Burgenlandban tartanak nyaranta. A csődeljárás ellenére az idei fesztivált még megtartják, benne az Aida jövő hétre tervezett premierjét is. A világörökség részét képező kőfejtő tulajdonosa, az Esterházy-cégbirodalom szeretné, ha jövőben is tartanának előadásokat itt, és lehetőleg operabemutatókat.

A fesztivált rendező cég, az Opernfestspiele St. Margarethen GmbH & CoKG hétfőn jelentett csődöt, miután négymillió euró fedezet nélküli adósságot halmozott fel az elmúlt években a látogatottság csökkenése miatt.

Az eladósodott fesztiválszervező helyett az idei programot az Arenaria nevű bécsi cég bonyolítja le, amellyel eredetileg a Tosca 2015-ös bemutatójára szerződtek.

A híres kőfejtő tulajdonosa, az Esterházy Betriebe GmbH, amely 2006-ban 11 millió eurót fektetett a vállalkozásba, nem szeretné veszni hagyni a pénzét, ezért befektetőt keres egy olyan új cég alapítására, amely színpadként üzemeltetné tovább a 7000 négyzetméteres, 4670 férőhelyes "szabadtéri koncerttermet".

"Határozottan abból indulunk ki, hogy itt a következő években is operaelőadások lesznek" – mondta kedden újságíróknak Karl Wessely, az Esterházy Vállalatok Kft. igazgatója.

Wessely szerint a jövendőbeli projektben is szerepet szánnak a csőd miatt leköszönt intendánsnak, az alapító Wolfgang Wernernek, aki évi 10 ezerről 190 ezerre tornászta fel a látogatók számát.

A szervezők szerint a bukást a növekvő költségek okozták. Emellett a fesztivál szabadtéri rendezvényként erősen függ az időjárástól, és emiatt tavaly például csökkent a programok száma.

Verdi Aidájának premierjét július 9-én, szerdán tartják Robert Dornhelm hollywoodi rendező vezetésével.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.