Kult hvg.hu 2014. május. 30. 16:40

9 koncert, amit semmiképp ne hagyjon ki

Roma- és ír-kelta-punk, hiphop és neo-soul, akusztikus gitáros pop, klasszikus metál, indie, art-pop, elektro - Budapest koncertélete megpezsdül a nyáron, s vannak dolgok, melyeket tilos kihagyni a következő hetekben. Segítünk, hogy ne kövessen el hibát.

George Ezra
május 31., Hellobaby Bar

A Brightonban élő 20 éves dalszerző-énekes, akinek Bob Dylan a legnagyobb példaképe, azon túl, hogy jó akusztikus jellegű popdalokat írt, azzal vonta magára a hazai közönség figyelmét, hogy eddigi legnagyobb slágerének a címe: Budapest. Bár Ezra úgy írta meg ezt a dalt, hogy még sosem járt a magyar fővárosban, ám mégis varázslatos helynek képzeli a magyar fővárost. Május utolsó napján az egyik divatos klubban ad szólókoncertet, a négynapos Budapest Essentials programsorozat részeként.

Akua Naru
május 31, A38

Az elmúlt években számos izgalmas és formabontó művész startolt el a hiphop és a neo-soul határmezsgyéjéről - ezek közül az egyik az afro-beat doboslegenda, Tony Allen felfedezettje, az afrikai gyökerekkel rendelkező, New Havenből Kölnbe áttelepült Akua Naru, akit többek közt azoknak ajánlunk, akik mondjuk bírják Erykah Badu, Lauryn Hill vagy Jill Scott popzenéjét, netán spoken wordbe hajló hiphopot. A zenész három éve jelentette meg Journey Aflame című bemutatkozó nagylemezét, mely híven jellemzi művészi és valóságos kalandozásdokkal teli elmúlt éveit. Akua Naru egy évvel sikeres hajós koncertje után tér vissza az A38-ra.

2manydjs
május 31., Akvárium klub

A 2manydjs a belga indie-zenekar, a Soulwax melléküzemágaként indult, ma azonban már igen sikeres és rendkívül menő, önértékű produkció, melyet a zenekar magját alkotó testvérpár, David és Stephen Dewaele alakított. A 2manydjs gátlástalanul és műfaji határok szórakoztató alakulat, készítettek már Daft Punk- és Gorillaz-remixet, de a tavalyi Balaton Soundon például a legendás metálzenekar, a Slayer egyik számát keverték be dj-szetjükbe. Feledhetetlen buliélmény lesz, ezt megígérjük.

Iron Maiden
június 3., Papp László Aréna

A heavy metal egyik legnagyobb klasszikusa többször is járt már Magyarországon (legutóbb 2013-ban a Szigeten léptek fel Bruce Dickinsonék), de visszatérése minden bizonnyal ismét ünnep a műfaj rajongóinak. Eddie vigyázó/rémisztő szemeit ez alkalommal a Papp László Arénában mereszti majd a közönségre, mely a klasszikus Maiden-slágerek (igen, slágerek) mellett egész biztosan az újszériás dalokból is robbant majd néhányat a cicanadrágokat és magas szárú tornacipőket reaktiváló közönség számára.

Crocodiles
június 6., Kuplung

Nem kizárt, hogy ez a zenekar a nevét a legendás poszt-punk zenekar, az Echo and The Bunnymen azonos című első lemeze után választotta - mindenesetre nem volna meglepő, ha ez lenne a helyzet. A Crocodiles egy zajos, lo-fi gitárzenekar San Diegóból, mely ismertségénél sokkal menőbb, neve hallatán erőset moccan a kúlnesszmutató. 2008-ban alakult, eddig négy lemezt jelentetett meg, a legutóbbi a 2013-as Crimes Of Passion. Ahogy egy menő bandához illik, a budapesti bulinegyed egyik emblematikus klubjában adja első magyarországi koncertjét.


Glasser
június 9., A38

A művészcsaládban felnőtt kaliforniai születésű Glasser (azaz Cameron Mesirow) amerikai art-pop dalszerző-énekesnő, aki a hagyományos dalforma mellett bátran kísérletezik, s kokettál többek közt az elektronikuszene elemeivel - ilyen értelemben nem áll távol az artpop-lányok mindenkori ősképeitől, Kate Bush-tól vagy Björktől, bár a popkulturális megmondásban erős brit Guardian éppenséggel folkos zenében utazó hölgyekhez, Joni Mitchellhez és Joanna Newsomhoz hasonlította. Glasser aki első lemezét (Ring) 2010-ben, legutóbbi albumát, az Interiorst 2013-ban jelentette meg első magyarországi koncertjét adja a Hajón.

Gogol Bordello
Budapest Park, június 14.

Az a bizonyos világméretű felhajtás és hisztéria talán már elmúlt az 1999-ben alakult New York-i (egész pontosan: Lower East Side-i) roma-punk zenekar körül, de a Gogol Bordello, melynek frontembere az ukrán származású Eugene Hütz (akit amúgy Jevgenyij Alekszandrovics Nyikolajev-Szimonov néven anyakönyveztek 1972-ben, s aki orosz apa és egy német és roma felmenőkkel is rendelkező anya gyermeke), még mindig dögös és szórakoztató koncertzenekar. A hazánkba visszatérő banda, melynek még maga Madonna is rajongója, legutóbbi nagylemezét 2013-ban jelentette meg Pura Vida Conspiracy címmel - ezen a júniusi estén minden bizonnyal ennek az anyagából, s persze legnagyobb slágerei közül válogat majd.

Dropkick Murphys
június 17., Budapest Park

A hazánkban amúgy is népszerű punkos ír-kelta zene rajongóinak szerez majd kellemes, de inkább ugrálós és pogózós estét a műfaj egyik kultzenekara, az 1996-ban alakult massachusetts-i Dropkick Murphys, mely második alkalommal lép fel Magyarországon, ez alkalommal a Budapest Parkban. A zenekar eddigi pályafutása alatt nyolc lemezt készített el, 2007-ig a Hellcat Records nevű független kiadónál, azóta a Warner Born & Bred nevű labeljénél. Skótduda és sör, torzított gitárok, mandolin és viszki - tánczene estére, macskajaj másnapra.

The Naked and Famous
június 25., A38

Szexi, sikeres és kúl - ezeket a szavakat bátran egymás mellé pakolhatjuk, amikor a déli félteke egyik legaktuálisabb popzenekarát, az új-zélandi The Naked and Famoust jellemezzük. A csilingelős gitárpopot táncos elektronikával keresztező öttagú együttes (egy lány + négy fiú), mely nevét a brit triphop-zenész, Tricky Tricky Kid című számából kölcsönözte ("everybody wants to be naked and famous"), 2008-ban alakult, első nagylemezét (Passive Me, Aggressive You) 2010-ben jelentette meg, ezt tavaly követte az In Rolling Waves című második nagylemez. Hazájukban kaptak már év albuma- és év zenekara-díjat, dalaikat szívesen használják kedvelt amerikai televíziós sorozatok is.

 

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.