2014. április. 02. 15:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. április. 02. 17:19 Kult

Az MTA-t kihagyták a nyelvstratégiai intézet körüli ötletelésből

Az MTA nyelv- és irodalomtudományi osztályának nem tetszik, hogy a Magyar Nyelvstratégiai Intézet létrehozásakor az alapító nem egyeztetett a Magyar Tudományos Akadémiával.

Április elsejével létrejön a Magyar Nyelvstratégiai Intézet, amelyet a magyar nyelvi örökség feltárására, a nyelv ápolására, gondozására, fejlesztésre és egyes állami feladatok ellátására hoz létre a kormány. Az új intézet irányítását a Miniszterelnökséget vezető államtitkár útján a miniszterelnök látja el – írtuk meg kedden.

A Magyar Tudományos Akadémia nyelv- és irodalomtudományok osztálya erre reagálva közleményt adott ki, melyben azt írják: szerintük "a nyelvvel és minden tudományos, kulturális és művészeti tevékenységgel kapcsolatos stratégiai és politikai döntést tudományos kutatással kell és lehet megalapozni". "Tudományos kutatást nemzetközi minőségbiztosítási kritériumokkal megalapozott kutatóintézetekben, kutatóhelyeken lehet végezni" – teszik hozzá.

Az MTA osztálya szerint fontos, hogy a nyelvpolitikai döntések előkészítése szervezetten történjen. Aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy a Magyar Nyelvstratégiai Intézet létrehozásakor az alapító nem egyeztetett a Magyar Tudományos Akadémiával – ahogy fogalmaznak –,  "a magyar nyelv kiművelésének tudományos letéteményesével, a 'nemzet tanácsadójával'", illetve általában a tudományos intézményekkel, kutatóhelyekkel, valamint nem nyilvánította ki a tudományos műhelyekkel való kapcsolattartásnak és a tudományos eredmények felhasználásának szükségességét, sem a határon túli tudományos intézmények bevonását, azoktól mintegy elkülöníti az új intézetet, és nem gondoskodott a létrehozandó intézet nemzetközi szabványok szerinti tudományos minőségbiztosításáról. 

A közlemény megjegyzi: az MTA kutatóintézetei, mind az egyetemek tanszékei és kutatócsoportjai "kiemelkedő eredményeket értek el a magyar tudomány különböző területein, erre a továbbiakban is képesek nemzetközi szinten, és készek segítően hozzájárulni többek között a magyar nyelvvel kapcsolatos döntések tudományos előkészítéséhez". "Ez a kiterjedt és nyílt tevékenység mindenkor tudományos alapot ad a kultúra egyes területein meghozandó politikai döntéseknek" – zárul közleményük.

A március 4-én megjelent és április 1-jén hatályba lépő kormányrendelet szerint a Magyar Nyelvstratégiai Intézet (MNYI) főbb feladatai között van a középtávú magyar nyelvstratégia kidolgozásának irányítása és szakmai felügyelete, a magyar nyelv szerkezetének, sajátosságainak, működésének kutatása és azok eredményének alkalmazása a közoktatásban.

Az intézet koordinálja emellett a nyelvszerkezeti és a nyelvhasználati kutatások terén a különböző szaknyelvek tudatos fejlesztését, a határon túli és az anyaországi magyar nyelvű terminológia összehasonlító kutatását, valamint az összehasonlító terminológiai szótárak összeállítását is.