Ferenc pápa minden szavára odafigyel a világ, és egyre többen járulnak hozzá a Vatikánba is. Az embertömegre azonban nincs felkészülve a város.
Az év embere volt számos platformon, a Time magazin gyűjtésében, de nálunk is. XVI. Benedek pápa zárkózottsága után a Ferenc nevet elsőként használó Jorge Mario Bergoglióra a szó legszorosabb értelmében Messiásként tekintenek a világban. Ferenc pápa folyamatosan benne van a hírfolyamban, emberségével és a papi fényűzést csökkentő intézkedéseivel lopja be magát a szívekbe. Ferenc pápa tavaly márciusi megválasztása óta például az egyházi címek és funkciók egyszerűsítésére törekszik. Magát is leggyakrabban nem pápának, hanem Róma püspökének nevezi. Arra pedig csak kevesen figyelnek, hogy az alapvető emberi jogi kérdésekben, a homoszexuálisok jogainak elismerésében ugyanolyan elutasító, mint elődei, a melegek házasodáshoz való jogát például "antropológiai visszalépésnek" titulálta.
A szupersztárstátuszát azonban ez sem befolyásolja. Minden szerdán 10 óra körül, a Szent Péter tér egy dübörgő arénává változik, tízezres embersereg zarándokol Vatikán főterére, hogy legalább egy csuhasuhantásnyit lásson a szokásos audiencián részt vevő pápából. A Spiegel magazin helyszíni riportja szerint a turisztikailag is pompásan csengő látványosságra rákattantak a különféle utazási ügynökök is: 34 euróért például "garantált" belépőt lehet vásárolni a papi állam terére, ezzel a reklámszöveggel: "Hívőknek és nem hívőknek egyaránt".
Az univerzális eufória a jövőben várhatóan nem fog apadni, főleg, hogy közeleg a húsvét, és két ugyancsak közkedvelt pápa szentté avatása is programon van. II. János Pál például a lengyel vallásosokat fogja Rómába vonzani, a pápakirály udvartartása azonban kezd kétségbe esni. A biztonságiak szerint képtelenség megvédeni a pápát, és a tömeget kordában tartani, főleg úgy, hogy Ferenc pápa előszeretettel engedi magát közel mindenkihez. De a zarándoklókkal egyéb logisztikai, városrendészeti és kulturális problémák is felmerülnek. A vatikáni múzeumokat Ferenc megválasztása óta állítólag több mint 5,5 millió ember látogatta meg, a felbecsülhetetlen értékű festmények és freskók állagát ekkora embertömeg testhőmérséklete és szén-dioxid-kibocsátása is veszélyezteti. A múzeumok igazgatója Antonio Paolucci aggódik, legfőképp a Sixtus-kápolnáért, ezért most új szabályokat helyezett kilátásba, melyek "kulturális örökség megtartását" helyezik majd előtérbe.