2013. december. 09. 14:06 Utolsó frissítés: 2013. december. 09. 14:04 Kult

Lesöpörték az asztalról Párizsban a hopi indiánok kérését

Elutasította egy francia aukciósház az Egyesült Államok párizsi nagykövetségének sürgős kérését, hogy halasszák el több tucat hopi indián maszk árverését.

Az EVE aukciósház hétfőn közölte: este megrendezik az árverést. A párizsi amerikai nagykövetség szombaton azért kérte a halasztást, hogy a hopi törzs illetékesei a francia fővárosba utazhassanak és azonosíthassák a maszkokat, amelyeket ők szentnek tartanak.

"A hopi törzs lehetőséget kapott arra, hogy a múlt héten egy bíró előtt kifejtsék érveiket, amelyeket azonban elutasítottak" – olvasható az aukciósház nyilatkoztában.

Azt is közölték, hogy leveleztek a San Carlos apacs törzzsel, amelytől szintén szerepelnek műtárgyak az árverésen.

Az EVE aukciósház 25 hopi, apacs és zuni indián tárgy elárverezésére készül hétfőn és kedden. Egy párizsi bíró pénteken utasította el az őslakosok érdekvédelmében fellépő Survival International bírósági keresetét, amelyben az árverés felfüggesztését kérték.

Szombaton az Egyesült Államok párizsi nagykövetsége a kulturális javak tulajdonának átruházásáról és exportjáról 1970-ben elfogadott konvencióra hivatkozva kérte két amerikai indián törzs nevében az árverés elhalasztását. Arra hivatkoztak, hogy a nemzetközi szerződést Franciaország is aláírta.

Tavasszal a Neret-Minet francia cég vette semmibe amerikai őslakos törzseket támogató aktivisták azon kérését, hogy ne árverezzen el amerikai törzsi ereklyéket. Végül 70 maszkot 930 ezer euróért adtak el.

Az amerikai őslakosok tárgyainak árverését 1990 óta tiltják az Egyesült Államokban, Franciaországban azonban nem létezik hasonló törvény.

A legutóbbi népszámlálási adatok szerint körülbelül 18 ezer hopi indián él az Egyesült Államokban, többségük egy kelet-arizonai rezervátumban. A hopik szerint szentségtörést követnek el azok, akik gyűjtik, vagy eladják ősi tárgyaikat, amelyeket különféle szertartásaikhoz használnak. 

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.