Etnofolk címen Csehország, Szlovákia, Magyarország és Szlovénia néprajzi intézetei a népi kultúrával foglalkozó portált indítanak az Európai Strukturális Alap támogatással. Csütörtökön 10 tablóból álló kiállítás nyílik az eddig végzett munkáról az MTA BTK Zenetudományi Intézetében.
A négy közép-európai ország - Csehország, Szlovákia, Magyarország és Szlovénia - néprajzi intézetei egy olyan internetes portál létrehozása érdekében fogtak össze, amely egyrészt hozzáférést ad a népi kultúrával foglalkozó képi, hangzó és audiovizuális tartalmakhoz, másrészt a népi kulturális örökség hasznosításához is számos információt bocsát az érdeklődők rendelkezésére.
A www.etnofolk.eu címen elérhető honlapon, amely most teszt üzemmódban működik, 2014 áprilisától 130 ezer képet, információt találhat meg rajta az érdeklődő hat nyelven, az angol és a német mellett mind a négy résztvevő ország nyelvén.
Kiderül a portál információiból az is, hogy milyen a rétes Szlovákiában és milyen Magyarországon és milyen sajtot és kolbászt készítenek a szlovének. Informálódhat a turista a fesztiválokról, a népi iparművészek kiállításairól vagy akár a busójárásról, de ugyanilyen hasznos lesz a portál a múzeumi szakembereknek, tudományos intézményeknek - sorolta a főmunkatárs.
A most megnyíló kiállítás kiemelt témák - mint a népi építészet, népművészet, népszokások, kézművesség - köré építve nyújt ízelítőt a portál számára összegyűjtött tartalmakból mind a négy országból. A közös munkával létrehozott kiállítást a többi partnerintézmény országaiban is bemutatják - tette hozzá Szilágyi Zsolt. A tárlatot Csonka-Takács Eszter, a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóságának igazgatója nyitja meg.