A kormány támogatja azt a javaslatot, amely a Magyar Művészeti Akadémiát a Magyar Tudományos Akadémia szintjére emeli. Létrehozzák a Nemzet Művésze Díjat.
A kormány törvényjavaslatot fogadott el, amelynek eredményeként a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) koordinálásával január 1-jétől létrejöhet a Nemzet Művésze Díj, amely adómentes lesz. A kormány javaslatot tesz a köztestület rendes és levelező tagjai jogegyenlőségének biztosítására, valamint a tagsági kör bővítésére is annak érdekében, hogy a Magyar Művészeti Akadémia szervezeti felépítésében a Magyar Tudományos Akadémiához legyen hasonló - írta keddi közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi).
A Nemzet Művésze Díj azzal a céllal jön létre, hogy a legkiemelkedőbb művészek számára méltó életkörülményeket biztosítson életjáradék formájában. Egyidejűleg legfeljebb 70, a színházművészet, az irodalom, a zeneművészet, a képzőművészet, a filmművészet, az építőművészet, a táncművészet, az iparművészet, a fotóművészet vagy a népművészet területén jelentős értéket létrehozó alkotó számára adományozható.
Az elismerés odaítéléséről 11 Kossuth-díjas művészből álló Nemzet Művésze Díj Bizottság dönt. A bizottság tagjait az MMA elnöke és a kultúráért felelős miniszter kéri fel legfeljebb három évre. A bizottság elnöke az MMA mindenkori elnöke, amennyiben Kossuth-díjjal kitüntetett személy.
A kormány támogatja, hogy az MMA levelező tagjai – a rendes tagokhoz hasonlóan – az MMA közgyűlésében szavazati joggal, valamint a tisztségviselők megválasztásakor aktív és passzív választójoggal rendelkezzenek. Továbbá nem akadémikus tagokkal bővülhet a köztestület tagsága, akik köztestületi jogaikat az MMA testületeiben közvetve, képviselő útján gyakorolják.
A törvénymódosítás elfogadása esetén az MMA felépítése a Magyar Tudományos Akadémiáéhoz hasonló lesz - olvasható a közleményben.