Stephen Hawking szerint lehetséges, hogy a jövőben az agy és az elme a testtől szeparáltan működhessen, így kicselezve a klasszikus értelemben vett elmúlást. A 71 éves tudós szerint a túlvilág csupán tündérmese azoknak, akik félnek a sötétben.
Az idén 71 éves, évtizedek óta úgynevezett Lou Gehrig-kórban, súlyos idegbénulással járó betegségben szenvedő fizikus elképzelhetőnek tartja, hogy az emberi agy a jövőben leválaszthatóvá válik a testtől, így értelmezve újra élet és halál fogalmát.
Hawking a róla készült életrajzi film csütörtöki, Cambridge-i premierje után a Telegraphnak elmondta: "Az emberi agy, az elme nagyban hasonlítható egy számítógépes programhoz, így lehetséges, hogy a szervet elektromos jelekre kódolva megmentsük az elmét és a személyiséget az elmúlástól, kicselezzük a halált."
A memoárjaiban teljesen kitárulkozó Hawking persze tisztában van azzal, hogy elméletének gyakorlati megvalósítását "a technika egyelőre még nem teszi lehetővé", de vallja, hogy a jövőben minden adott lehet a sikerhez. Az eutanázia mellett is aktívan kiálló tudós elmondta, nem nagyon hisz a halál utáni életben: "szerintem a különféle vallások által lefestett túlvilág csak afféle tündérmese, mentőöv azoknak, akik félnek a sötétben".