A világ, ahogy egy autista művész látja
Kortárs művészek festményeiből nyílt kiállítás a Virág Judit Galériában. A műveket jövő héten elárverezik, a befolyt összegből autista lakóotthonokat támogatnak.
Kortárs alkotók munkáiból nyílt kiállítás a Virág Judit Galériában. A Nem kell mindent érteni kiállításon látható műveket jótékonysági aukció keretében autista művészek munkáival együtt elárverezik, azzal a céllal, hogy a bevételből az autista lakóotthonokat támogassák.
Az országszerte 11 civil fenntartású autista lakóotthont támogató Mosoly Otthon Alapítvány (MOHA) egyedülálló kulturális missziót vállalt fel a 4 éve elindított művészeti programjával. Ennek keretében számos tehetséges autista alkotót fedezett fel, akiknek munkái, a kortárs képzőművészet egyes kifejezési formáival rokon stílusjegyei és megoldásai felkeltették a szakma érdeklődését. Ez a több éve elindított program ma már az AutisticArt elnevezésű művészeti kezdeményezéssé forrta ki magát.
Tarr Hajnalka, a MOHA képzőművészeti programjának vezetője, a kiállítás kurátora elmondta, hogy „az autizmussal élőkre jellemző, hogy az élet kiszámíthatatlan eseményei elől erőteljes strukturáltságba menekülnek, amely megadja azt a biztonságot, amely elviselhetővé teszi számukra az amúgy másoknak is sokszor kiszámíthatatlan mindennapokat.
Mint minden ember, az autizmussal élő fiatalok is nagyon különböző karakterűek, a rajzfoglalkozások a gondozókkal folytatott egyeztetésre épülnek, így minden fiatal személyre szabott módon kap segítséget, támogatást. A program lényege, hogy ebből a pontból a fiatalt úgy támogatja személyes figyelemmel és megerősítéssel a vezetője, hogy a fiatal egyre több időt töltsön el a rajzolás folyamatában, egyre jobban kiépüljön a saját motivációja, egyre oldottabban és felszabadultabban rajzoljon. A rajzolás nem tematikához kötött, a rajzoló alapvető gesztusait támogatva - mind technikailag mind érzelmileg - a cél az, hogy a rajzoló a saját világában bontakozzon ki, abban erősödjön meg, azt irányítani és kontrollálni tudja, illetve megtanulja, hogy a saját maga által végzett alkotói munka értékes, örömforrás és kommunikációs csatorna. A tapasztalatok azt mutatják, hogy néhány hónap leforgása alatt akár a nem kommunikáló, nehezen motiválható fiatalok a néhány vonalas, kis méretű, pár perc alatt elkészített rajzoktól nagy méretű, motívumokban radikálisan gazdagodó, színes és hosszú ideig készített képekig jutnak el.