Plakátokon tér vissza a békebeli Margitsziget
A 20. század eleji Margitsziget elevenedik meg a korabeli képeslapokból és fényképekből készült óriásplakátokon, amelyeket a Budapest ANNO-Margitsziget című kiállításon mutatnak be szombattól a fővárosi Városház Parkban.
A képeslapokat és fényképeket a Budapest Főváros Levéltára gyűjteményéből válogatták ki és nagyították óriásméretűre.
Csiffáry Gabriella, a fővárosi levéltár fotótárának vezetője elmondta, hogy Nagy Zsolt képeslap- és Klösz György fotógyűjteményéből válogatták ki a kiállítás anyagát, amely a 20. század első és második feléből a Margitsziget nevezetességeit mutatja be. A virágóra, a vízesés, a jelentősebb középületek, a romok, a víztorony és annak környéke, valamint a sziget tölgyfái láthatóak a plakátokon.
"A Margitszigetről rögzített száz, száztíz és százhúsz éves képeken látható korabeli ruhák és járművek, a lovasút és az utcai bútorok mind visszavarázsolják az érdeklődőket a múltba" – mondta a fotótár vezetője. A képeslapok hátoldalán olvasható üzeneteket is digitalizálták, mert a családtagoknak, szerelmeknek vagy barátoknak szóló pár sor, az aláírások, a korabeli bélyegek és pecsétek is nagyon értékesek.
A levéltár fotótárában körülbelül 200 ezer kép van, jórészt negatívok többek között Kossuth Lajos temetéséről, a régi Pestről, Pest-Budáról, valamint a Nagy-Magyarországról, Nyitrától Fiuméig.