Erzsébetváros romkocsmákkal rogyásig teletűzdelt világában elindult valami új, ami nem lerombolni, hanem támogatni akarja a formálódó kulturális-turisztikai fellegvárat. Egy ötfős csapat, a Neopaint az önkormányzattal együtt vállalta, hogy életet lehel a kerület lepusztult tűzfalaiba. Az első lépést már megtették.
"A fiúk zseniálisak" – összegzi tömör véleményét Zsuzsa, a Klauzál téri zöldséges, miközben a szemközti tűzfalat nézi. Pár héttel ezelőtt még gyalázatos állapotban volt a fal, most viszont egy élethű, tipikus VII. kerületi utcakép díszíti. Galambbal, kutyával, settenkedő macskával, és a valóságból átemelt alakokkal, akik épp, hogy meg nem szólalnak.
Zsuzsa is ott van a képen, s bár ez az első három napban kifejezetten kellemetlenül érintette, most már szinte kérés nélkül odaáll nekünk pózolni saját életnagyságú mása mellé. Elégedett az eredménnyel, és elfogadta, hogy egy utcai "freskón kötött ki".
A fiúk a munka során rengeteg hasznos tanácsot kaptak a szemközti kocsma mellett ácsorgó állandó közönségüktől, amikor pedig felkerültek az első vázlatvonalak, az eleinte hőzöngő, ellenséges lakók is gratuláltak nekik. Volt korábban is látványos és nagy projektjük, mint például a Nemzet Színészei a Rákóczi hídnál, de ami a tetszési indexet illeti, "ennél a falnál valami robbant".
A kerület megmozdult
Aki egyszer is elsétált már a Király utca és a Kazinczy utca sarkán lévő játszótér mellett, és megakadt a szeme a teret körbeölelő, kékben és zöldben úszó mesebeli képen, vagy az ott fényképezkedő turistacsoportokon, az máris többet tud a Neopaint nevű csapatról, mint eddig gondolta volna.
Az ötfős kemény magból álló gárda azt a projektet még ingyen csinálta meg egy kétéves engedélyeztetési procedúra után azért, hogy felhívja rá figyelmet: az omladozó, városképet lehúzó falakból milyen gyorsan és hatásosan lehet értéket teremteni.
Bár azt nem lehet elmondani, hogy minden kerület ilyen nyitott lenne, Erzsébetváros leszerződtette a csapatot, így a most elkészült tűzfal után újabb héttel dobják fel a kerületet. Az önkormányzat egy fal rendbehozására és dekorálására falanként 1-1,5 millió forintot költ, de sokat segít, hogy a Trilak ingyen adja hozzá a festéket.
Nem csak üldözni érdemes
A tűzfal ablakán Jankovits Barnabásnak, a Neopaint ügyvezetőjének mása könyököl ki. Tőle tudjuk meg, hogy a csapat tíz éve állt össze, és - ahogy az szinte minden működőképes és jó kezdeményezésnél lenni szokott - egy baráti társaságból nőtte ki magát.
"Gyerekkorunk óta a graffiti és az underground világában mozogtunk" – meséli Barnabás, aki szerint akkor jött az áttörés, amikor az emberek észrevették, hogy a graffiti egy művészeti ág, amit nem csak üldözni, használni is érdemes.
Egy idő után a graffitisek kaptak olyan megrendeléseket is, hogy fessenek ki egy zöldséges boltot, vagy fessenek Micimackót a gyerekszoba falára. A graffiti szó ennek ellenére a mai napig pejoratív jelentést hordoz, ezért bár akár legális graffitinek is nevezhetnénk a TűzfalRehab Erzsébetvárosban 2013 elnevezésű projektet, a srácok maradnak a dekorációs falfestés kifejezésnél.
Erzsébetváros anno
A VII. kerületben például, mivel műemlékvédelmi területről van szó, csak ehhez illeszkedő képekben gondolkodhatnak. Amit csinálnak, nem lehet nagyon színes, kirívó, extrém, vagy avantgárd. Ez a város külterületeihez passzolna igazán, a későbbiekben pedig a panelfelújítások során is szívesen kipróbálnák magukat merészebb ötletekkel.
Ott sem véresszájú lényeket akarnak festeni, de a régies hangulattól azért elrugaszkodnának. Addig is arra koncentrálnak, hogy a VII. kerület jellegzetes arcait, mesterembereit, és múltját mutassák meg. Ezzel a konzervatívabb helyi lakosságot sem gerjesztik, sőt.
Ez történik majd a következő fal esetében is a Király utcában, a Gozsdu udvar bejárata mellett. Ezt már a jövő hét közepén elkezdik, amit pedig várhatunk: pasztell, bézs színvilág az utca jellegzetes lámpaoszlopaival, patinás elemekkel és Krúdy-idézetekkel. Október végéig pedig, ha minden jól megy, a Rumbach Sebestyén, a Dob, az Akácfa, a Kertész és Kis Diófa utcában is elkészül egy-egy tűzfal.
"Szörnyű állapotok vannak"
Jankovits azt mondja, az V., a VI., és esetleg a VIII. kerületben is lennének hasonló lehetőségek. "Szomjazza a belváros az ehhez hasonló kezdeményezéseket, mert sajnos nem kell ahhoz nagyon kimenni a városból, hogy azt lehessen mondani: nagyon szörnyű állapotok vannak."
"Rengeteg jó művész él Budapesten, akiket használni lehetne, mert sok minden nem pénzkérdés. Az aluljárókat, vagy BKV-megállókat például kreatív megoldásokkal meg lehetne óvni a falfirkászoktól, mert ha azt látják, hogy valamiben meló van, akkor azt nem fogják tönkretenni" – magyarázza.
Ötletből sok van, de a visszautasításokba, az ügyintézésbe, és az engedélyeztetési procedúrába sok public artos belefáradt már. A Neopaintnek például régi álma, hogy a Clark Ádám téren évek óta üresen tátongó tűzfalat megfesse, de erre többszöri próbálkozás ellenére sem kaptak engedélyt.
"Kevés frekventáltabb hely létezik Budapesten a Clark Ádám térnél, ennek ellenére az a falfelület a Várkert Bazár mellett a másik olyan szégyenfolt, amivel már réges-régen lehetett volna kezdeni valamit úgy, hogy nem is kerül milliárdokba" - magyarázza Jankovits.
Legutóbb a WWF (Természetvédelmi Világalap) szeretett volna a Neopaint segítségével egy a környezethet passzoló, fákkal és virágokkal tarkított képet festetni a felületre a saját kontójára, de a kerület főépítészétől azt a számukra érthetetlen választ kapták: neki erre a kérésre egyszerűbb azt mondani, hogy nem.