2013. április. 11. 11:24 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. április. 11. 11:23 Kult

Budapestet önkéntes irodalomtanárok szállták meg

Posztolj verset az utcára! mozgalmat hirdettek a Facebookon, itt toborozzák az aktivistákat, akik a magyar költészetet népszerűsítik. Meglepően sokan vannak.

A Költészet Világnapja csoport a Facebookon kezdett toborozni, hogy minél többen vegyenek részt a költészet ünnepnapján akciójukban. A cél az, hogy verseket helyezzenek el a városban, a házfalakon, lámpaoszlopokon, padokon. Az akció: Posztolj verset az utcára!

A Költészet Világnapja profil idén március 1-én jött létre, de a Posztolj verset! akciót már tavaly is megrendezték. Mivel a csoport neve a Világnapra utal, ezért a profilképen is a március 21. dátum szerepel, vagyis a nemzetközi ünnepre reagál, amit a UNESCO 1999-ben választott.

Az esemény szervezői azonban a Világnapot – saját szóhasználatukban - „bemelegítésnek” szánták: a 21-i napon kirakott poszt mellett egy fénykép szerepel, amin Radnóti Nagymező utcai bronzszobra áll és a mellé sután felragasztott A4-es lap, amin a Tétova ódát olvashatják a járókelők.

Ezután a magyar költészet napját, vagyis József Attila születésnapját, április 11. célozták meg, azt javasolva a majdnem 20000 meghívottnak, hogy a városban járva-kelve, ahova gondolják, tegyék ki kedvenc soraikat. Ha a városban nem teszik meg, tegyék meg a Facebookon.

11 órakor már a 4200 főt is meghaladta a csatlakozók száma. A résztvevők, hozzászólók tömegével teszik ki verseiket, ki teljes költeményeket posztol, ki egy-egy videót tölt fel, ahol hírességek szavalnak, akad, aki csak idézeteket oszt meg. A felhozatal rendkívül vegyes. Tompa Mihálytól Wass Albertig, saját versektől kevésbé ismert művekig mindent posztolnak a résztvevők.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?