2013. április. 09. 16:45 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 09. 16:41 Kult

Könyvet írt Anne Frank mostohanővére

A holokauszt utáni életről mesél új könyvében Eva Schloss, Anne Frank mostohanővére. A 83 éves Schloss szerint rendkívül fontos, hogy a holokauszt túlélői, amíg még tudják, tovább adják történeteiket a fiatalabb nemzedékek tagjainak, hogy azok megérthessék a szenvedést, amellyel a zsidóknak kellett szembenézniük.

Schloss reméli, hogy az After Auschwitz: A Story of Heartbreak and Survival by the stepsister of Anne Frank című írásával sikerül eljuttatni az üzenetet az olvasókhoz, amely szerint a holokauszt idején elszenvedett borzalom egy egész életen át hat az emberre. A könyv a héten jelent meg.

Schlosst édesanyjával együtt 1944 májusában tartóztatták le Amszterdamban a lány 15. születésnapján, Hollandia német megszállása idején, és arra kényszerítették, hogy végighallgassa apja és testvére megkínzását a szomszédos szobában. A családtagok egy rövid időre újra találkoztak egy holland táborba tartó vonaton, de később Auschwitzba szállították őket, ahol a férfiakat és a nőket különválasztották. Schloss soha többé nem látta az apját és testvérét.

Anne Frank, aki 1945-ben halt meg a bergen-belseni koncentrációs táborban, játszópajtása és szomszédja volt Schlossnak. A két család baráti kapcsolatot ápolt egymással, és néhány évvel a háború vége után Schloss édesanyja feleségül ment Anne Frank apjához, Ottóhoz.

Schloss negyven évig nem beszélt saját szenvedéseiről, és csak 1986-ban kezdett mesélni életéről, amikor meghívták egy londoni kiállításra, amelyet Anne Frank emlékének szenteltek. Azóta három könyvet írt és iskolákban, börtönökben kampányol az előítélet és az intolerancia ellen, ezzel őrizve mostohatestvére örökségét. Elmondása szerint ő a szerencsések közé tartozik, mert sikerült új életet felépítenie Londonban, ahol férjével él. A párnak három lánya született.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.