2013. február. 27. 12:48 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 27. 12:40 Kult

Tavaly is Adele albumából adták el a legtöbbet

Adele 21 című albuma lett 2012 legnagyobb példányszámban eladott lemeze. A brit énekesnő ezzel zsinórban második éve uralja a globális lemezeladási listát, és jelentősen hozzájárul a globális zeneértékesítésből származó bevétel tizenöt éve először tapasztalt növekedéséhez.

A Hanglemezkiadók Nemzetközi Szövetsége szerint a 2011 januárjában piacra dobott korongból tavaly 8,3 millió példányt adtak el. Carly Rae Jepsen kanadai énekesnő Call Me Maybe című slágere lett 2012 legjobban fogyó kislemeze, amelyből 12,5 millió példányt kapkodtak szét a rajongók világszerte.

A mutatók szerint 2012-ben 0,3 százalékkal növekedett a globális zeneértékesítésből származó bevétel, elérve a 16,5 milliárd dollárt: ezzel tizenöt év óta első ízben produkált gyarapodást - adta hírül a BBC News.

A Music Week című brit üzleti magazin elemzője, Paul Williams szerint a növekedés "rendkívül jelentős". "Sok-sok évi hanyatlás után a görbe végre kezd úja felfele ívelni. Mindez remekül szemlélteti a zeneipar erőfeszítéseit, illetve azokat az eredményeket, amelyeket a digitális korszakhoz való alkalmazkodásnak köszönhet" – mondta.

A Hanglemezkiadók Nemzetközi Szövetségének szokásos évi Digitális Zenei Jelentése szerint az online zeneértékesítésből származó bevétel tavaly 9 százalékkal 5,6 milliárd dollárra nőtt, ami az összes bevétel nagyjából 34 százaléka. A digitális zeneértékesítésből származó bevétel körülbelül 70 százalékát a letöltések, további 10 százalékát az előfizetéses zenei szolgáltatások tették ki.

A szövetség szerint bár a zeneipar jelenleg a talpra állás jeleit mutatja, még mindig vannak olyan "jelentős akadályok, amelyeket muszáj leküzdeni a további növekedés érdekében".

Az internetes kalózkodás továbbra is jelentős hatással van a piacra. A becslések szerint a felhasználók nagyjából harmada rendszeresen látogatja az illegális fájlmegosztó oldalakat.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.