2013. február. 03. 20:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. február. 05. 22:12 Kult

Nyílt levélben tiltakoznak az MMA ellen

Aláírásgyűjtés indult a Magyar Művészeti Akadémia jogköreinek bővítése ellen. A petíciót neves művészek is aláírták.

Nyílt levelet írtak képzőművészek, oktatók, kurátorok, galériavezetők és művészeti írók, a képzőművészeti intézmények dolgozói, a kortárs művészet művelői, szervezői és kedvelői, valamint a művészet pártolói Balog Zoltán miniszternek, Orbán Viktor miniszterelnöknek, Lázár János államtitkárnak, valamint L. Simon László kulturális államtitkárnak, amelyben a Magyar Művészeti Akadémia jogkörének kibővítése ellen tiltakoznak.

A petíció szövege szerint "a rendszerváltás óta mindannyian igyekeztünk a Kádár-rendszerből örökölt kulturális struktúrákat meghaladni, és a képzőművészeti életet a kortárs irányzatokhoz felzárkóztatni. Ezen, két évized alatt eredményeket is felmutató törekvésünket egy csapással megsemmisíti az MMA alaptörvénybe iktatása és az MMA jogosultságainak kiterjesztése".

Mint írják, a mindenkori demokratikus kormányok viselnek felelősséget a kultúrpolitikáért, és az nem adható át egy magántestületnek, még akkor sem, ha ezzel egyidőben közjogi státussal ruházzák fel.

Elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy az amúgy alulfinanszírozott kulturális területet további pénzmegvonásokkal sújtják, ugyanakkor az MMA testületének 2,5 milliárd forintos évi költségvetést biztosítanak. "Az MMA nem képviseli a művészeket, nem letéteményese a művészeti hagyománynak, nem szervezi a művészeti életet, a Magyar Tudományos Akadémiának nem szervezeti egysége, és a művészeti tudományos élet is az MMA-tól teljesen függetlenül zajlik, így az MMA bőkezű pénzilletménye teljesen indokolatlan" - írják.

A petíciót eddig több mint kétszázan írták alá, többek között Mauer Dóra képzőművész, Haraszty István képzőművész, Kálmán C. György irodalomtörténész, Erdős Virág író.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.