Kult MTI 2013. január. 29. 13:15

Ön látta már a "legtöbbet reprodukált festményt"?

Elárverezik Vlagyimir Tretcsikov orosz festő Kínai lány című festményét Londonban, állítólag ez a világ legtöbbet reprodukált alkotása.

A BBC honlapjának beszámolója szerint a 2006-ban elhunyt orosz művész azt állította, hogy a festmény félmillió reprodukcióját adta el világszerte. A fiatal kínai lány portréjáért, amely a modell zöldes árnyalatú bőréről és rubinvörös ajkairól vált ismertté, akár 500 ezer fontot (mintegy 177,5 millió forintot) is adhatnak - írta a BBC hírszolgálata. 

Tretcsikov Oroszországban és Sanghajban nőtt fel, 1946-ban telepedett le Dél-Afrikában és Fokvárosban festette a híres képet 1952-ben. A modellje Monika Sing-Lee volt, az akkor 17 éves lányra a festő egy mosodában bukkant rá.

MTI / EPA / Koen Suyk

A művész életrajzírója, Borisz Gorelik szerint a Zöld hölgyként is ismert kép az egyik legfontosabb ikon lett Nagy-Britanniában az ötvenes években. A festmény népszerűsége miatt Tretcsikovot sokan "giccskirálynak" nevezték, ezt ő gyűlölte, mert komoly művésznek tartotta magát.

A képet egy chicagói nő vette meg a festőtől, amikor Tretcsikov az Egyesült Államokban járt az ötvenes években. A kép családi tulajdonban maradt az elmúlt hatvan évben. A festményt New Yorkban és Johannesburgban állítják ki az árverés előtt.

hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.